Panoramik röntgen nedir

Panoramik Röntgen Nedir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 2, 2018

Panoramik röntgen nedir? Ne işe yarar? Nasıl çekilir? Zararlı mıdır? Radyasyon dozu yüksek midir? gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hastaların dişlerinin, çene ve diğer kemiklerinin bütün olarak görüldüğü ve tedavi sürecinin daha hızlı ve doğru şekilde yapılmasını sağlayan modern bir tekniktir. Diğer yöntemlerle görülmesi zor olan bölgelerin incelenmesi mümkün olmakta, diş ve çenede gözle görülmesi mümkün olmayan tümör, kist ve çürüklerin teşhisini sağlamaktadır. Benzer bir görüntüleme sağlayan periapikal röntgen ise daha kısıtlı bir alanın görüntülenmesini sağlarken daha fazla detay içerir.

Diş muayenesi için Panoramik röntgen çektirmek zorunlu mudur?

Bu yöntemin kullanımı, zorunlu değildir ancak, ağız bölgesinin detaylı şekilde görüntülenmesi ve tedavi planının doğru yapılması için çektirilmesi en doğrusu olacaktır.

Panoramik röntgen çekimi zarar verir mi?

Radyasyon seviyesi çok alt limitlerde olduğundan, zararı bulunmamaktadır. Ancak hastaların tam anlamıyla güvende olmaları için kurşun önlük giydirilmektedir.

Panoramik röntgen çekimi hamilelere yapılır mı?

Çok az düzeyde radyasyona maruz kalındığından dolayı, hamilelik sürecinde panoramik film çekimi yaptırılmaması daha uygun olacaktır. Acil durumlarda, anne adayına kurşun önlük giydirilip, rvg denilen küçük röntgenler ile, belirli bir yer görüntülenmektedir. Hamilelikte, diş tedavisi ve radyografi için en güvenli zamanlar, hamileliğin 3 ile 6. ayları arasıdır. Mecburiyet varsa, röntgenin bu dönemde çekilmesi daha az zararlı olmaktadır.

Panoramik röntgen çekimi ile tüm dişler hakkında bilgi öğrenilir mi?

Panoramik röntgenlerde dişlerin hepsi görülebilmektedir. Bölgesel röntgenlere göre ayrıntıyı gösterme gücü az olsa da, tüm yapıyı inceleme şansı verdiği için yeterli seviyede bilgi almak mümkün olmaktadır.

Panoramik röntgen çektirirken nelere dikkat edilmelidir?

– Her hastanın röntgen çekiminde kurşun önlük giymiş olması gerekmektedir.
– Hastaların üzerinde bulunan küpe, kolye gibi takı ve aksesuarları ile, varsa hareketli protezlerinin çıkarılması gerekir.
– Hastanın hangi çekim pozisyonunda beklemesi gerektiği söylenmeli ve çekim sona erene kadar bu pozisyonda durması sağlanmalı.

Panoramik Röntgen Neden İstenmektedir?

Ağzında çok fazla diş çürüğü bulunan hastalarda, her dişi için ayrı ayrı periapikal röntgen çektirmek, oldukça zahmetli bir iştir. Diş eti problemlerinde, dişleri çevreleyen kemikler hakkında bilgi edinmek, yirmi yaş dişi gibi incelenmesi zor olan bölgelerdeki dişlerin görüntülenmesi, çenede, kist, tümör gibi yapıların erkenden tespit edilmesinde büyük faydalar sağladığı için panoramik röntgen çekimi tercih edilmektedir.

Radyasyondan Korunma Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir