Palm (Palmiye) Yağı Nedir? Zararlı mıdır?

SON GÜNCELLEME: Ocak 25, 2018

Bu yazımda son yıllarda sık olarak gündeme gelen ve paketli hazır yiyeceklerin pek çoğunda bulunan bitkisel bir yağdan söz etmek istiyorum.   Palm yağı veya palmiye yağı adı verilen bu yağdan söz etmeden önce, palmiye ağaçlarında hangi meyvelerin yetiştiğine değinmekte fayda var diye düşünüyorum. Palmiye ağaçlarında ağacın türüne göre hurma, hindistan cevizi ve palm meyvesi yetişiyor ve bu üç üründe son derece faydalı besin ögeleri içeriyor. Pek çoğumuz palmiye ağacında sadece hindistan cevizi yetişir sanıyoruz. Fakat hurmanın da palmiye ağacında yetişmesi çok farklı gelmedi mi sizlere?

Palmiye yağı, Afrika yağı palmiyesi ağacında yetiştirilen, palmiye meyvesinden türetilen bir tür yenilebilir bitki yağı olarak biliniyor. Palm meyvesinin kendisinden palm yağı üretilirken, çekirdeğinden ise daha farklı yapıdaki palm çekirdeği yağı elde ediliyor. Yağ üretiminde kullanılan palm meyvesi en sık olarak Batı Afrika’da yetiştiriliyor; ancak ısının yüksek ve yağışın bol olduğu her yerde yetişebilir bir meyve olarak karşımıza çıkıyor palm meyvesi. Endonezya ve Malezya dünyanın palmiye yağının büyük çoğunluğunu karşılıyor ve bu iki ülkenin ekonomilerinin ayakta kalması için palm yağı imalatı önemli gelir kaynaklarının başında yer alıyor.

Palm yağı, ucuz bir ürün olmasının yanı sıra kullanıcıları perakendecileri tarafından çok popüler bir tercih haline gelmesine neden olan‍ geniş bir uygulama yelpazesine sahip bulunuyor. Turuncu parlak renkli son derece güzel bir görünüme sahip meyveden elde edilen yağ da işlenmemiş haliyle turuncu bir renge sahip oluyor ve bu şekilde çok faydalı bir besin olma özelliği taşıyor.

palm yağı faydaları

Palmiye Yağı Bileşimi

Palm yağı, yaklaşık %50 doymuş yağ (çoğunluğu oleik asittir), %40 tekli doymamış yağ asitleri ve %10 oranında çoklu doymamış yağ asitleri içeriyor.

Palm yağına kırmızımsı rengini, beta-karoten ve likopen adı verilen ve havuç ve domateste de bulunan karotenler veriyor. Bu nedenle palmiye yağı, her ikisi de A vitamini için öncü maddeler olan beta-karoten ve alfa-karotenin en iyi kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

Palmiye yağı ayrıca aşağıdaki besin maddelerinin yanında 20 fatklı karoten türü daha içeriyor.

 • E Vitamini, özellikle tokotrienol
 • K vitamini
 • CoQ10
 • Skualen
 • fitosteroller
 • Flavonoidler
 • Fenolik asitler
 • glikolipitler

Palm Yağı Faydaları

Araştırmalar, rafine edilmemiş palmiye yağının kardiyovasküler sağlığımızı geliştirmede çok çeşitli faydaları olduğunu gösteriyor. British Journal of Biomedical Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada palmiye yağı içerisindeki doymuş yağ asidi oranının yüksek olmasına rağmen yağın ateroskleroza ve / veya arter trombozuna sebep olmadığını bildiriliyor. Araştırmacılar bunun yağdaki doymuş yağ asitleri oranının yanı sıra yağın içerdiği zengin besin profili kaynaklı olduğunu ileri sürüyorlar.

Palmiye yağında bulunan tokotriyenler, kalp hastalığına karşı koruyucu özellikler göstererek strese karşı kalp desteğine yardımcı oluyor. Palmiye yağı tüketimi ile ilişkili diğer kardiyovasküler faydalar şunları içeriyor:

 • Kan dolaşımının iyileştirilmesi
 • Düzenlenen kolesterol seviyeleri
 • Azalmış serbest radikal hasarı
 • inflamasyonla tetiklenen yülsek tansiyonun düşürülmesi

Araştırmalar palmiye yağı antioksidan özelliklerinin çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bulgulara göre, doğal E vitamini olan tokotriyenoller, güçlü antioksidan özelliklerini sergileyerek cilt, mide, pankreas, akciğer, karaciğer, göğüs, prostat, kolon ve diğer kanserlerin gelişimini önlemeye yardımcı oluyor.

Palmiye yağının içerdiği antioksidan kaynağı da beyin ve sinir dokularına zararlı serbest radikalleri durdurmaya Alzheimer, Parkinson ve diğer zihinsel tabanlı demans gibi hastalıklara karşı korunmaya ve dolaşımı teşvik ederek nörolojik dejenerasyonu önlemeye yardımcı oluyor. Ek kanıtlara göre palm yağı, bağışıklık fonksiyonunu güçlendiriyor vr kemik, göz, ağız, akciğer, cilt ve karaciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Yağ açısından zengin bir ürün olduğundan A, D ve E vitaminleri gibi yağda çözünebilen besin maddelerinin emilimini artırıyor ve vücutta enerji kaynağı olarak kullanılıyor.

Palm Yağı Nasıl İmal Ediliyor?

Palmiye yağı üretmek için izlenen dört ana adım şunları içeriyor:

 1. Meyvelerin demetinden ayrılması (Palmiye meyveleri kümeler halinde büyüyor.)
 2. Meyve etinin yumuşatılması
 3. Meyveden yağın çıkarılması
 4. Yağın arıtılması

Ne yazık ki, palmiye yağı kalitesi arındırma işlemi sırasında değiştiriliyor ve besin değerleri azalıyor. Bazı üreticiler, yağın beyaza dönüşmesini sağlayan rafine etme prosesleri kullanıyorlar ve pek çok besleyici ve faydalı ögeyi yağdan arındırmış oluyorlar.

Palmiye Yağının Yan Etkileri

Kırmızı palmiye yağı tüketimi, büyük miktarlarda dahi olsa güvenli olarak görülüyor. Bileşiminde bulunan yapılar nedeniyle vücutta etkili bir şekilde metabolize oluyor ve bu nedenle karın rahatsızlığı veya bağırsak problemleri riski oluşturmadığı söyleniyor.

Bununla birlikte, büyük miktarda yağ tüketirseniz cildinizde sararma ortaya çıkabiliyor. Bu, yağda bulunan yüksek karoten seviyelerinden kaynaklanıyor. Fakat bu hafif cilt değişikliği, zararlı UV ışınlarına karşı korunmanızın arttığı anlamına geliyor.

Kırmızı palmiye yağının cilde sürülmesi, cildinizin sarımtırak turuncu bir renge dönüşmesine neden olabiliyor. Bu renk değişimi yıkama ile uzaklaştırılabiliyor; fakat giyisinizde palm yağı ile lekeleme olursa çıkarmak zor olabiliyor. Palm yağına göre deriden daha etkili bir şekilde emilen, palm çekirdeği kullanmak daha iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlara göre işlenmemiş palm yağının aksine, rafine palm yağı faydalı özelliklerini kaybedip kalp sağlığı içi olumsuz etkileri olan bir ürüne dönüşüyor.

Bir önceki yazımız olan Arı Poleni Nedir? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir