Osteoporoz Kemik Erimesi Nedir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Osteoporoz Kemik Erimesi Nedir

Osteoporoz Kemik Erimesi Nedir, Kemik erimesi olarak ifade edilen osteoporoz kemiklerin çimentosu sayılan kalsiyum varlığının azalmasından ya da bozulmasından kaynaklanıyor. Yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyen kalsiyum kaybı ve ona bağlı sorunlar her iki cinsin de yaşadığı bir yaşlanma belirtisi olmakla beraber kadınları daha çok etkiliyor. Kadınların kemik yapısının erkeklerinkinden daha güçsüz olması da etken olmakla beraber bunun asıl nedeni kemik bütünlüğünün korunmasında önemli bir rolü olan östorojen hormonunun menopoz süreciyle beraber kadın bünyesini terk etmeye başlaması.

Osteoporoz Kemik Erimesi Nedir
Osteoporoz Kemik Erimesi Nedir görsel

İnsan vücudunda şöyle bir denge söz konusu: bir yandan yaşlı kemikler yıkıma uğruyor, diğer yandan yeni kemikler gelişiyor. Otuzlu yaşların ortalarına kadar kadınların çoğunda kazanılan kemikler kaybedilenlerden daha fazla, daha sonra bu oran eşitleniyor; menopozda ise kaybedilen kemiklerin oranı yükseliyor.

Osteoporoz bu kemik kaybının ciddi bir seviyeye geldiği noktada ortaya çıkıyor ve ağır bir düzeye ulaştığında kalça kemiği, el bileği ve omurganın basit darbeler sonucunda bile kırılmasına yol açabiliyor.

Menopoza girmek dışındaki osteoporoz risk faktörleri arasında 45 yaşın üstünde olmak, rahim ve yumurtalıkların alınmış olması, düzensiz adet kanamaları, aile geçmişinde bu hastalığa uğramış yakınlar bulunması ve hiç doğum yapmamış ve ya çok uzun süreyle emzirmiş olmak sayılabilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarına uymayan, egzersiz yapmayan, haddinden fazla alkol/sigara/kahve tüketen, güneş ışınlarına yeterince maruz kalmayan kadın-erkek her insan bu sorunla karşı karşıya gelebilir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir