Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2018

Bu yazımızda orta kulak iltihabı nedir? Orta kulak iltihabına ne iyi gelir? Orta kulak iltihabı nasıl geçer? Evde doğal çözüm önerileri ve bitkisel kürler ile ilgi bilgiler bulabilirsiniz. Esas konumuz olan orta kulak iltihabına ne iyi gelir? sorusunun cevabına geçmeden önce konuyu daha iyi anlayabilmek için kulağın bölümlerinden söz edelim.

Kulak üç ana bölümden oluşur. Dış kulak kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşur. Kulak zarına kadar devam eder. Doktorlar kulak muayenesi yaptıklarında dış kulak yolunu ve kulak zarınızı incelerler. Böylece dış kulak ve kulak zarının durumuna göre orta kulak hakkında fikir sahibi olurlar. Orta kulak kulak zarının iç tarafından başlar. Kulak zarı ve kulakta bulunan 3 küçük kemikçikten oluşur. Orta kulak iltihabı bu bölümde oluşur. İç kulak ise şakak kemiği içinde bulunan iştime ve denge organlarını içeren bölümdür.

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Kulak zarı ve kemikçikleri içeren orta kulağın çeşitli etkenlere bağlı olarak iltihaplanmasına orta kulak iltihabı denir. Orta kulak iltihabı bakterib virüs gibi mikroorganizma enfeksiyonlarından kaynaklanabileceği gibi alerjik ya da otoimmün nedenlerle de ortaya çıkabilir. İltihap tek kulağı ya da iki kulağı birden etkileyebilir. Sinüzit, boğaz enfeksiyonu ilerleyerek orta kulakta enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyona bağlı orta kulak iltihabı mutlaka doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmelidir.

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanırken iyileşme sürecini hızlandırmak için evde bir takım önlemlere başvurabilarsiniz. Orta kulak iltihabına ne iyi gelir? sıralayalım. Kulağa birşey damlatacaksanız kulak zarınızda delik olmadığından kesinlikle emin olmanız şart. Aksi halde yarardan çok zarara uğramanız muhtemel.

  • İbrahim Saraçoğlu orta kulak iltihabı için kahverengi soğanın suyunu 1 damla kulağınıza damlatmayı öneriyor. 1 damladan fazla damlatılmamalıdır.
  • Ütüyle ısıtılan havlu ya da havluya sarılmış sıcak su torbasının aralıklı tatbiki orta kulak enfeksiyonuna bağlı ağrıyı azaltacaktır.
  • Eğer anne sütü bulabilme şansınız varsa, kulağa anne sütü damlatmak etkili olabilir. Çünkü anne sütü antimikrobiyal ajanlar açısından zengindir.
  • Susam yağında ya da zeytin yağında 1-2 saat bekletilen sarmsak püresi tülbentten süzülerek kulağa 1-2 damla damlatılır.
  • Tuz kürü: Tuz ısıtıldıktan sonra temiz bir çorap veya bez torbaya konulup ucu sıkıca bağlanır. Sonra kulağa 7-8 dakika boyunca tatbik edilir. Günde 3-4 kez yapılabilir. Bu yöntem orta kulaktaki fazla sıvının daha hızlı atılmasına yardım eder.
  • Zeytin yağını hafif ısıtarak, ılık bir şekilde kulağınıza 1-2 damla damlatabilirsiniz.
  • Sakız çiğnemek östaki borusunu rahatlatıp iltihaplı sıvının boşalmasına yardım eder.
  • Çene hareketleri ve hafif kulak masajı etkili olabilir.
  • Papatya, ıhlamur gibi sıcak bitki çayları içmek ve bunların buharını teneffüs etmek boğaz enfeksiyonuna bağlı iltihaplanmanın hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
  • C vitamini açısından zengin trunçgiller, çilek, kivi gibi meyveleri bol miktarda tüketmek iyileşmeyi hızlandırır.

Bu yöntemler yetişkinler için uygundur. Küçük çocuk ve bebeklere zarar verebileceği için onlarda kullanılmamalıdır.

 

 

 

 

Orta kulak iltihabı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Orta Kulak İltihabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir