Orta Kulak İltihabı

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Orta Kulak İltihabı, kulağın iç kısmında bulunan, leblebi büyüklüğünde, hava dolu, ince bir zarla örtülü boşluktur. Kulağımıza gelen seslerin titreşmesinin sinirler vasıtasıyla beyne iletilmesini ve sesleri duymamızı sağlar. Burun ve boğazlardaki bakteri ya da virüslerin orta kulağa geçmesiyle, orta kulak iltihabı oluşur. Çeşitli soğuk algınlıklarına bağlı olarak orta kulak hasar görebilir ve bu da kulakta ağrıya, duyma kaybına sebep olabilir. Bazı enfeksiyonlar orta kulakta kızarıklık ve şişlik yapabilir. Bazı durumlarda ise kulak zarı delinir ve içerideki iltihap dışarı akabilir. Bazı durumlarda ise hastalık sinsi bir şekilde seyredebilir ve hastada hiçbir komplikasyon gözlenmemekle birlikte aylar hatta yıllarca sürebilir. Tüm bunlar düşünüldüğünde orta kulak iltihabı bazen hiçbir belirti göstermeksizin özellikle çocukları etkileyebilir.

Orta Kulak İltihabının Nedenleri

Orta kulak iltihabı genellikle bakteriyel nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Yeni oluşan iltihaba, akut orta kulak iltihabı denirken, uzun süreden beri seyreden hastalığa kronik orta kulak iltihabı denir. Hastalık, geniz etindeki alerjiye bağlı olarak da gelişebilir. Buna seröz orta kulak iltihabı denmektedir. Orta kulağa yerleşen bakteriler genelde östaki borusu aracılığıyla geniz ve boğazdan kulağa gelir. Eğer kulak zarı sağlamsa iltihaba sebebiyet veren bakteriler orta kulağa ulaşamaz. Geniz eti ve allerjik nedenler de yineorta kulak iltihabının nedenleri arasındadır. Bunun yanında orta kulakta basınç problemleri ile birlikte iltihap oluşabilir. İlaç tedavisiyle kolayca sonuca ulaşılsa da bazen kulak zarının çizilmesi ya da kulağa tüp takılması suretiyle ameliyat gerekebilir.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri

Orta kulak iltihabının belirtileri arasında en sık rastlanan şüphesiz, kulak ağrısıdır. Özellikle akut dönemde şiddetli kulak ağrıları görülebilir. Bu ağrılar, hastayı uykudan uyandıracak şekilde olabilir. Ağrıyla birlikte hastada ateş, işitme azlığı söz konusudur. Bakterilerin sebep olduğu itihaba bağlı olarak hastanın kulak zarı şişip gerilir ve bu da ağrının şiddetini arttırır. Yine bu dönemde hastanın kulak zarı delinir ve kulaktan kanlı iltihap akar. Gerilmenin düzelmesiyle birlikte iltihap kaybolur. Bu aşamada kulak akıntısı en belirgin semptomdur. Bununla birlikte, kulakta dolgunluk, kızarıklık, ateş, huzursuzluk hissi de hastlarda sık görülen semptomlardandır. Hastada bu belirtilerden bir veya birkaçı gözlendiğinde doğrudan bir uzmana danışmak gerekir. Hastalığın seyri ilerledikçe kulakta yayılır ve daha büyük sorunları da beraberinde getirebilir.

Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Orta kulak iltihabının tedavisibir uzman tarafından kulağın iç kısmındaki iltihabın temizlenmesi ile yapılır. Bunun yanında, burun ve östaki borusunun açılması için hastaya çeşitli ilaçlar verilir. Bu ilaçların başında spreyler ve antibiyotikler gelir. Ayrıca ağrı kesiciler, burun ve orta kulaktaki ödemin sökülüp atılmasına yardımcı olur. Özellikle ağrının şiddetli olduğu durumlarda cerrahi müdahale gerekir. Kulak zarı, bir uzman gözetiminde çizilir ve kulak zarında delik oluşmasının önüne geçilir. Bununla birlikte özellikle bebeklerde orta kulak iltihabının önüne geçilmesi için bazı önlemler almak gerekir. Bu önlemlerin başında, bebeğin yeterli uykuyu alması, beslenmesine dikkat edilmesi, bebeğin hava kirliliğinden mümkün mertebe korunması ve bebeğin sigara dumanından uzak tutulması gerekir.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir