Omuz ağrısı nedenleri

Omuzlar Neden Ağrır?

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Omuzlar neden ağrır?, Omuz ağrısı tedavisi nasıl yapılır? Omuz ağrısını önlemek için neler yapılmalı? gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Omuzlar neden ağrır?

Günlük hayattaki bazı hareketlerimiz, pozisyonumuz ya da çalışma şartlarımız vücut ağrılarına neden olabilir. Uzmanların verdiği bilgilere göre en sık rastlanan ağrılar bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı ve omuz ağrıları şeklinde sıralanabilir.

Omuz ağrısı da çok rastlanan ve 5 kişiden birinde görülen bir rahatsızlıktır. Omuz ağrısı, doğal yollarla da tedavi edilebilir. Omuzlar neden ağrır? sorusunun cevabı; Genellikle orta yaşta rastlanan omuz ağrıları fiziksel hareketlerin yanı sıra, omuz eklemindeki sorunlardan dolayı da ortaya çıkabilmen bir sorundur.

Omuz ağrıları yaş ilerledikçe veya günlük hayattaki yanlış hareketlerimiz neticesinde ortaya çıkabilmektedir. Bu yanlış hareketler yaşamımızı altüst edebilir. Klimalı ortamlar, ya da arabada camın açık olması nedeniyle cereyan yapan rüzgar omuz kaslarında tutulma ya da ağrıya neden olabilir. Çeşitli nedenlerle omuz kaslarında ya da bağlarda yırtılma ya da zedelenme olması ağrıya yol açar.

Omuz ağrıları; omuz eklemine ait sorundan ya da başka bölgelerdeki sorunlardan yansıyabilir. Omuz ağrıları başka hastalıkların da habercisi olabilir. En çok rastlanan nedenlerden biri de; döndürücü kılıftaki  zedelenme ve rahatsızlıklardır. Boyun düzleşmesi de omuz ağrısına neden olmaktadır.

Sadece yetişkinler değil çocuklarda da omuz ağrıları görülmektedir. Eğer çocuklar okul sıralarında dik oturmazsa ve ağır çantalar taşırsa omuz ağrıları görülebilir.

Omuz ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Omuz ağrıları için çeşitli tedavi yöntemleri ve bunların hangisinin kime uygulanacağına dair ölçütler vardır. Bu ölçütlerde hastanın yaşı, hastalığın evresi gibi faktörlere bakılmaktadır. Bazı valalarda sadece bazı hareket ve pozisyonlardan kaçınmakla tedavi sağlanabilirken, nedene göre fizik tedavi uygulamaları, kas güçlendirici egzersizler ya da cerrahi işlem gerekebilir. Doktorun kararının ardından cerrahi girişimler hem açık yöntemlerle hem de kapalı yöntemlerle (artroskopi) uygulanabilmektedir.

Omuz ağrıları ile ilgili konuşan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, çeşitli tedavi yöntemlerinin bulunduğunu belirterek “Omuz ağrılarının çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenlere göre tedaviler uygulanmaktadır. Ameliyatlarda döndürücü kılıf kirişlerindeki kireç çökmeleri temizlenir ya da yırtıklar tamir edilir, iltihaplı kesecikler temizlenir” şeklinde konuştu. Bu tedavilerin yanı sıra “Kirişlere baskı yapan kemik çıkıntıları kesilir, sıkışmalar ortadan kaldırılır. Gerekliyse omuz eklemlerinin yerine suni mafsal takılabilir” diyerek farklı tedavi yollarının olduğunu açıkladı.

Omuz ağrılarını önlemenin yolları nelerdir?

Omuz ağrılarından korunmak için bireylerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Ağır paketlerin ve yüklerin taşınmaması korunmada en önemli husustur. Ağır yükler genellikle sırtta taşınır ve bu da omuzlara zarar verebilir. En çok yapılan yanlışlardan biri de araç kullanırken bilinçsizce camın açılmasıdır. Camın açılmasıyla cereyan yapan rüzgar omuz ağrılarına yol açabilir.

Çamaşır asmak, perde asmak, pencereleri silerek temizlemek, yüksek raflardan cisimler indirmek kollarımızı sürekli yukarda tutmamızı gerektirir. Bu da omuz ağrılarına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için çamaşırlarınızı ara vererek, perdelerimizi dinlenerek asabiliriz. Eğer imkanımız varsa başkalarından da yardım istemeliyiz.

Düzenli olarak omuz egzersizleri yapmak, yoga yapmak, yüzmek omuz ağrılarını önlemek ve gidermek için faydalı olur. Bu uygulamaları yapmadan önce mutlaka uzman bir hekime danuşmak gerekir.

Omuz ağrısına ne iyi gelir? başlıklı makalemizi de mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

4 Yorumlar

  1. sağlığımıza hiç dikkat etmiyoruz halsahadan çıkar çıkmaz camı açıyoruz ve çarpılıyoruz. dikkat etmek lazım.

  2. Omuz ağrısı çok şikayet ettiğim bir konu. Ben daha çok araba sürerken cam açık olduğu için omuz ağrılarımın oluştuğuna inanıyorum.

  3. Kronik olarak omuz ağrısı yerleşirse ne yapmak lazım??benim bu aralar ağrıyıp duruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir