Omuzlar neden ağırır

omuzlar neden ağrır
omuzlar neden ağrır

omuzlar neden ağrır, omuz ağrısına ne iyi gelir, omuz neden ağrır, sizin için yazdık


Omuzlar neden ağrır

Günlük hayattaki her davranışımız, her pozisyonumuz ya da çalışma şartlarımız vücut ağrılarına neden olabilmektedir.

Uzmanlara göre en sık rastlanan ağrılar bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı ve omuz ağrılarıdır. Özellikle bunların içinde en çok rastlanan ve 5 kişiden birinde görülen ağrı biçimi omuz ağrısıdır. Omuz ağrısı doğal yollarla da tedavi edilebilmektedir. Genellikle orta yaşta rastlanan omuz ağrıları fiziksel hareketlerin yanı sıra, omuz eklemindeki sorunlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca fiziksel tedavide olumlu sonuç vermeyen omuz ağrıları ameliyatla da tedavi edilmektedir.

Omuz ağrıları ile ilgili konuşan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, çeşitli tedavi yöntemlerinin bulunduğunu belirterek “Omuz ağrıları hastalıklarının farklı nedenleri vardır. Bu nedenlere göre tedaviler uygulanmaktadır. Ameliyatlarda döndürücü kılıf kirişlerindeki kireç çökmeleri temizlenmektedir. Ya da yırtıklar tamir edilir, iltihaplı kesecikler temizlenir” şeklinde konuştu.

Ayrıca bu tedavilerin yanı sıra “Kirişlere baskı yapan kemik çıkıntıları kesilir, sıkışmalar ortadan kaldırılır ve omuz eklemlerinin yerine suni mafsal takılabilir” diyerek farklı tedavi yollarının olduğunu açıkladı.

Çeşitli tedavi yöntemleri var fakat bunların hangisinin kime uygulanacağına dair ölçütler bulunmaktadır. Bu ölçütlerde hastanın yaşı, hastalığın evresi gibi faktörlere bakılmaktadır. Doktorun kararının ardından cerrahi girişimler hem açık yöntemlerle hem de kapalı yöntemlerle (artroskopi) uygulanabilmektedir.

Omuzlar ağrılarının nedenleri nelerdir?
Omuz ağrıları; omuz eklemine ait sorundan ya da başka bölgelerdeki sorunlardan yansıyabilir. Bununla birlikte omuz ağrıları başka hastalıkların da habercisi olabilir. Omuz ağrılarında en çok rastlanan neden ise; döndürücü kılıfla ilgili hastalıklardan kaynaklanır.

Omuz ağrılarını önlemenin yolları nelerdir?
Omuz ağrıları yaş ilerledikçe veya günlük hayattaki yanlış hareketlerimiz nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu yanlış hareketler yaşamımızı altüst edebilir. Omuz ağrılarından korunmak için bireylerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

En sık duyduğumuz önerilerden biri ağır paketlerin ve yüklerin taşınmamasıdır. Ağır yükler genellikle sırtlanır ve bu da omuzlara zarar verebilir. En çok rastlanan yanlışlardan biri de araç kullanırken bilinçsizce camın açılmasıdır. Camın açılmasıyla cereyan yapan rüzgar omuz ağrılarına yol açabilir.

Çamaşır asmak, perde asmak, pencereleri silerek temizlemek, yüksek raflardan cisimler indirmek kollarımızı sürekli yukarda tutmamızı gerektirir. Bu nedenlerle de omuz ağrıları görülmektedir. Bunun önüne geçebilmek için çamaşırlarımızı ara vererek, perdelerimizi dinlenerek asmalıyız. Eğer imkanımız varsa başkalarından da yardım istemeliyiz.

Sadece yetişkinler değil çocuklarda da omuz ağrıları görülmektedir. Eğer çocuklar okul sıralarında dik oturmazsa ve ağır çantalar taşırsa omuz ağrıları görülebilir.

Düzenli olarak omuz egzersizleri yapmak, yoga yapmak, yüzmek omuz ağrılarını gidermek için fiziksel tedavilerdir. Omuz ağrıları sağlığınızı tehdit edebilir. Bu yüzden bir hekime başvurmanız en sağlıklısıdır.

Sağlıklı bir hayat dileriz…

İlginizi Çekebilir

limonun faydalari

Limonun Sağlığımıza Faydaları

Limonun faydaları nelerdir? Limon neye iyi gelir? sorularını sizin için yanıtladık. Öğrenmek için okumaya devam …

4 Yorumlar

  1. sağlığımıza hiç dikkat etmiyoruz halsahadan çıkar çıkmaz camı açıyoruz ve çarpılıyoruz. dikkat etmek lazım.

  2. Omuz ağrısı çok şikayet ettiğim bir konu. Ben daha çok araba sürerken cam açık olduğu için omuz ağrılarımın oluştuğuna inanıyorum.

  3. Kronik olarak omuz ağrısı yerleşirse ne yapmak lazım??benim bu aralar ağrıyıp duruyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close