Omuz ağrısına bitkisel tedavi
Omuz ağrısı nasıl geçer

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 16, 2018

Omuz ağrısına ne iyi gelir? Omuz ağrısı nasıl geçer? Evde doğal tedavi yöntemleri ve bitkisel seçenekler nelerdir? gibi soruların cevabı yazımızda.

Boyun ağrısına ne iyi gelir başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Sırt ağrısına ne iyi gelir öğrenmek için yazımızı okumanızı öneririz.

Omuz ağrısı, vücudun çeşitli yerlerinde rastlanan ağrılara kıyasla sık görülen vücut ağrılarından biridir. İstatistiki verilere göre her 10 kişiden 3’ü bu rahatsızlıkla karşılaşmaktadır. Günümüzde masa başı işlerde çalışanların, bilgisayarla fazla haşır neşir olanların ve ağır nesneleri kaldırıp indirenlerin oranı göz önünde bulundurulduğunda, omuz ağrısı şikâyetinin bu denli sık görülen bir rahatsızlık olması şaşırtıcı bir durum değildir. Omuz ağrısına ne iyi gelir sorularınızı cevaplamadan önce bu rahatsızlığın başlıca nedenlerine bir göz atalım.

Omuz Ağrısının Nedenleri

Omuz ağrısı, yanlış yapılan hareketler, anlık kazalar ve incinmeler sonucunda eklemlerde meydana gelen ağrılardır. Omuz eklemi, köprücük, kürek ve kol kemiğinden oluşur ve etrafındaki yumuşak dokularda meydana gelen hasarlar vücutta ağrı olarak kendini gösterir. Herkes tarafından önemsenmese de birçok ciddi sağlık sorunun da habercisi olabilecek omuz ağrıları, asla ihmal edilmemesi gereken rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Omuz ağrısının nedenleri arasında, kol veya köprücük kemiği kırığı, omuz gevşekliği veya çıkığı, tendonlarda kireç birikimiyle meydana gelen kalsifik tendinitler, omuz donukluğu ve omuz çevresi kasların hasarı yer almaktadır.
Donuk omuz, omuz ekleminin çevresindeki yumuşak dokuda sıkma ve kalınlaşma durumlarında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle yavaş ve belli etmeden ilerleyen bir rahatsızlık olan donuk omuz, büyük çoğunlukla 40 yaş üzeri bireylerde karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

Kalsifik tendinit, tendon üzerindeki kristallerin çökerek kireçlenmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Küçük bir zorlamadan sonra kendini gösterir ve şiddetli bir şekilde devam eder. Bu gibi durumlarda bir uzmana başvurulmasında fayda vardır.
Siz de bu dertten muzdaripseniz, omuz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını bekliyorsunuz. O zaman yazımızı okumaya devam edin.

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Soğuk Kompres, birçok ağrıda olduğu gibi omuz ağrısında da ilk uygulanacak tedavidir. Sorunlu bölgeye uygulanan buz paketleri, kasların rahatlamasına yardımcı olur ve ağrıyı büyük oranda azaltır. Buz paketi veya buz küplerini 10-20 dakika civarında ve ilk birkaç gün 2 saatte bir uygulamalısınız. Ancak buz küplerini doğrudan deriye değil, bir bez veya havluya sararak uygulamanız daha büyük sorunlara yol açmamanız açısından dikkat etmeniz gereken bir husustur.

Çeşitli omuz egzersizleri, eklemlerinizi rahatlatarak ağrının zaman içerisinde azalmasına yardımcı olacaktır. Bunlara örnek vermek gerekirse, omuzları aşağı yukarı ve saat yönüne ve tersine doğru oynatmak etkili olabilir. Ancak bu egzersizleri yaparken, omzunuzu çok zorlamamanız gerekmektedir. Aksi takdirde daha büyük sorunlara sebebiyet verebilirsiniz. Sadece doktorunuzun veya fizyoterapistinizin önerdiği egzersizleri uygulamanız büyük önem teşkil etmekte.

Ağrılı bölgeye ağrı kesiciler ile yapılan masaj uygulaması, ağrının büyük oranda azalmasına yardımcı olacaktır. Ağrı kesicilerin haricinde zeytinyağı, hardal yağı ve biberiye yağı da ağrıların azalmasını ve kişinin rahatlamasını sağlayacaktır. Devam eden ve azalmayan ağrılarınız için mutlaka tıbbi yardıma başvurmalısınız.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir