Öksürük Nasıl Geçer
Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük Nasıl Geçer

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Öksürük Nasıl Geçer
Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük Nasıl Geçer Kış aylarında bastıran soğuklar, solunum yolu hastalıklarının en bilindik sebeplerindendir. Solunum yolu rahatsızlıklarının birçoğu öksürük ve hapşırma ile kendini belli eder. Öksürmeye başlanılan andan itibaren bazı tedavi ve tedbirleri uygulayarak hastalıkları atlatmak çoğu zaman mümkündür. Ancak 15 günden fazla süren ya da iyileşmek yerine gün geçtikçe artan öksürük şikayeti varsa bu gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Çünkü geçmeyen öksürüğün ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.

Peki, kış aylarında özellikle çocuklarda görülen öksürük nasıl geçer ? Bu sorunun cevabını evde yapımı kolay tedavilerle vermeye çalışacağız. Öksürüğe karşı ilk önlem olarak hastanın bulunduğu oda iyice havalandırılmalı. Hasta olan kişi bol sıvı tüketmeli, özellikle bitki çayları içmelidir.Öksürüğün sebebinin bilinmesinde de fayda vardır. Eğer soğuk algınlığından kaynaklanan bir rahatsızlık ise işte size öksürüğe iyi gelen bitkilerve karışımlar…

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler

Öksürüğü geçirme konusunda özellikle sebze ve meyvelerin iyileştirici özellikleri vardır.Bu yiyeceklerin tüketilmesi hasta olan kişiyi rahatlatacak ve tedaviyi destekleyecektir.

Bal: Solunum yollarını yumuşattığı için soğuk algınlığı ve öksürüğün tedavisinde kullanılır.

Lahana: bu faydalı sebzenin lapası göğse uygulanırsa öksürüğe iyi gelir.

Roka: Tohumu ve yaprakları kısa süre içerisinde öksürüğü keser ve iştah açar.

Soğan: 1 adet büyük kuru soğanı 4′e bölün ve orta boy bir bal kavanozuna koyup iyice karıştırın.  24 saat beklettiğiniz karışım, şurup haline geldiğinde soğuk algınlığı olan, öksüren kişiye sabah ve akşam 1 yemek kaşığı verin. Soğanın içerdiği yağlar öksürüğü kesmede oldukça etkilidir.

Marul: Göğsü yumuşatır ve balgamı söker.

Tuzlu fıstık: Göğsü yumuşatır aynı zamanda öksürük söktürür.

Antep fıstığı: Göğsü yumuşatır ve hastalığa bağlı olarak oluşan ağrıları hafifletir.

Kuru hurma: Kansere karşı koruyucudur. Öksürüğü keser, boğaz ağrısını, bronşiti ve soğuk algınlığını kısa sürede giderir.

Kuru üzüm: Bronşite, karaciğer zafiyetine ve öksürüğe iyi gelir.

Elma: Soğuk algınlığa ve öksürüğe iyi gelir.

İncir: Bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarını tedavi eder. Enerji verir. Cevizle birlikte yenildiğinde öksürüğü keser.

Öksürüğü Kesen Doğal Karışımlar

Bol sıvı almak, öksürüğün kesilmesi içinoldukça faydalıdır. Bunun sebebi ise suyun balgamı çözmesi ve bu şekilde öksürük şiddetinin ve boğaz kuruluğunun azalmasıdır.Öksürük, , ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi altına alınması gereken bir hastalıktır.Bu yüzden sürekli devam eden öksürükte mutlaka doktor tedavisine başvurulmalıdır. İlaç kullanmak istemiyor ve evde kendi imkanlarınız ile öksürüğü geçirmek istiyorsanız,öksürüğü geçiren doğal karışımlar yaparak, hastaya bunları uygulayabilirsiniz.

* 1 adet elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun. Biraz ıhlamur, bir iki karanfil,  1 tarçın kabuğu, 1 dilim de limon ekleyin. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak olarak için. Ilık vermek suretiyle çocuklar için de kullanabilirsiniz.

* 1 tatlı kaşığı bala, biraz toz zencefil katın ve macun haline gelinceye kadar karıştırın. Bu karışımın boğazınıza ve öksürüğe çok iyi geleceğini göreceksiniz.

* 2 tatlı kaşığı dut pekmezine az miktarda karabiber katıp karıştırın. Günde 1 kaşık bu karışımı yediğinizde kısa sürede öksürük geçecektir.

* 4 bardak suyun içerisine 3 tutam kurutulmuş elma kabuğu koyun. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzün ve günde 3 kez, birer kahve fincanı için.

* 4 bardak sütün içerisine 10 gram salep ve 1 çay bardağı şeker koyup, koyulaşıncaya kadar kaynatın. Günde 2 kere, birer bardak için.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir