öksürük
öksürük

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

SON GÜNCELLEME: Mart 4, 2018

öksürüğe ne iyi gelir
öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğe ne iyi gelir? Balgamlı öksürük nasıl geçer? Kuru öksürüğe ne iyi gelir?  Evde çözüm önerileri ve bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir? gibi soruların cevabını sizin için inceledik. Yazımızı dikkatlice okuyup uygularsanız gıcık da dahil çeşitli öksürük türlerine ne iyi gelir bilgi haznenizde bulunur.

Öksürük gündelik hayatınızda sorunlara neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Kuru öksürük tahrişe neden olabileceği için acı verebilir. Sizin için öksürüğe ne iyi gelir araştırdık. Kuru öksürük, gıcık, balgamlı öksürük gibi rahatsızlıklara ne iyi gelir sorusuna cevap vereceğiz.

Öksürük nedir ?

Öksürük karaciğerdeki havanın çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle sıkılması sonucu hızla çıkmasıdır. Bu rahatsızlıklar enfeksiyon, balgam, yabancı cisim olabilir. Öksürük pek önemsenmese de düzenli olarak devam eden öksürük rahatsız eder. Öksürük genelde akciğer enfeksiyonunu gösterse de çok küçük nedenlerle de olabilir. Bu nedenler soluğunuz havanın oksijen oranında dengesizlik olması veya ciğerimize yapışacak maddeler içermesi de olabilir. Duman solumak en küçük örnekler arasındadır. Duman içerisinde bulundurduğu zararlı maddelerin akciğerlere ve soluk borusuna yapışması sonucu gıcığa sebebiyet verebilir.

Öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğü geçirmek veya gıcığı ortadan kaldırmak için eskiden günümüze bir çok taktik bulunmaktadır. Bu çözümler genellikle bitkisel olarak kullanılması gereken yöntemlerdir. Uzun süreli devam edilen öksürüğün neden akciğerde oluşan ödem, enfeksiyonun dışarı atılması olabileceği için bitkisel çözümler bu ödem, enfeksiyonun atılmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bir nevi bitkisel ödem söktürücü görevini görürler.  Aşağıda verilen bilgiler doğal ve geçmiş den günümüze kullanılan yöntemlerdir.

bal kekik
bal kekik

Öksürüğe ne iyi gelir ; Bal – Kekik

Bal ve kekik içerilerinde bulundurduğu antibiyotik etkenler sayesinde vücudunuzdaki özellikle üst solunum yollarındaki enfeksiyonlara karşı ilaç etkisi görecektir. Bal ve kekik bronşit gibi hastalıklara karşı kullanılabilir. Kekik bilindik bir öksürük ilacıdır. Bal ve kekiği karıştırarak kullanmanız öksürüğe iyi gelir. Bal yapısı bakımından doğada adeta bir ilaç olarak bulunmakta. Balın türleri arasında farklılıklar göstersede temel olarak gerçek bal şifalıdır.

karabiber cayi
karabiber cayi

Öksürüğe ne iyi gelir ; Karabiber Çayı

Karabiber solunum yolunuzdaki balgamı sökmeye iyi gelir. Üst solunum yolundaki balgamın atılması öksürüğü kesecektir. Karabiber çayına katacağımız bal ile birlikte antibiyotik özelliği ile öksürük sorununuz ortadan kalkacaktır. Kuru öksürüğü, balgamlı öksürüğü kesecek karabiber çayının tarifine gelecek olursak ; bir buçuk çay kaşığı karabiber tozunu 2 yemek kaşığı bal ile bir bardakta karıştırdıktan sonra sıcak su (kaynar su) dökülür on on beş dakika demlendikten sonra içilir. Karabiber çayı kuru, balgamlı her türlü öksürüğe iyi gelir.

öksürüğe ne iyi gelir süt
öksürüğe ne iyi gelir süt

Öksürüğe ne iyi gelir ; Ilık süt

Ilık süt solunum yolundaki balgamı çözerek gıcık olmanızı engeller. Balgamı sökerek öksürüğü ortadan kaldırır.Ilık sütü bal ile karıştırarak içerseniz öksürük rahatsızlığını çözer. Ilık sütün kimyasal yapısı madde ile temas halindeki verdiği ısı değerini diğer ılık içeceklerden ayırdığı için ılık süt balgam söktürücü olarak kullanılabilir.

turuncgeiller
turuncgeiller

Öksürüğe ne iyi gelir ; Limon, Portakal, Turnçgiller

Limon ve diğer turunçgiller hepimizin bildiği C vitamini deposu. C vitamini alarak öksürüğü ortadan kaldırabilirsiniz. Limon tüketirken karabiber ekleyerek yerseniz daha hızlı çözüm bulabilirsiniz. Turunçgiller sadece öksürüğe değil gribe, soğuk algınlığına karşı olan direncinizide artırır. Badem portakal suyu karışımı da öksürük için birebirdir. İşlenmemiş bademi rondoda öğüttükten sonra portakal suyu ile karıştırıp için. Öksürüğünüzün azaldığını farkedeceksiniz.

pekmez
pekmez

Kuru öksürüğe pekmez

Öksürüğün bir çok çözüm yolu bulunmaktadır ancak en etkisi pekmezdir. Pekmez doğal bir öksürük söktürücüdür. Pekmezi ılık olarak tüketmek aynı ılık sütteki gibi bir etki yaratarak balgam ve enfekte yapıyı çözerek sizi öksürükten kurtarabilir. Pekmezinde türleri bulunmaktadır. Üzüm pekmezi yerine dut pekmezini tercih etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Pekmezi her gece iki kaşık ve içerisine karabiber koyarak tüketmeniz öksürüğe daha kısa sürede çare bulmanıza yardımcı olacaktır. Pekmez sadece öksürüğe değil bağışıklık sistemine ve kan bileşenlerinede katkıda bulunur. Pekmez içerisinde bol miktarda demir bileşenleri bulundurur.

ananas
ananas

Öksürüğe ananas

Ananas tropikal bir meyve olması aslında sizi yanıltabilir ancak ananas öksürük ve akçiğer rahatsızlıkları için birebir bir tedavi yöntemidir. Ananas içerisinde bulundurduğu bromelanin sayesinde akçiğerdeki iltahaplanmaya iyi gelir. Ananas birçok ilaçın yapımında kullanılır. Ananas öksürüğe akciğer ve solunum yolundaki iltahapı çözerek yardımcı olur. Ananas tüketmek öksürüğe iyi gelir.

ilik-su
ilik-su

Öksürükten kurtulmak için bol bol su için

Öksürük, boğaz tahrişine neden olabilir. Boğaz ve gırtlakta oluşan bir tahriş gıcık ve öksürüğün acılı olmasına neden olur. Bol bol su tüketmek boğazınızı yumuşatarak boğaz ağrısına neden olmadan öksürüğü atlatmanıza yardımcı olabilir. Suyu soğuk yada sıcak olarak değil ılık olarak tüketmek en doğrusudur. Yan yana bulunan yemek borusu ve soluk borusunun ısıyı aralarında geçireceği için solunum yollarınıdaki enfeksiyonuda temizleyecektir.

temizlik-mazelemeleri
temizlik-mazelemeleri

Boğaz tahrişini önleyin

Ev temizliği ile uğraşıyorsanız kokladığınız temizlik ilaçları boğaz tahrişine neden olabilir. Bu boğaz tahrişi sizi gıcık ve öksürüğe götürebilir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir adlı makalemizi okumanızı isterim. Temizlik mazelemerinden çamaşır suyu kokusu ile burun ve boğaz tahrişine aynı zamanda boğaz ağrısına neden olur. Üst solunum yolu sıkıntıları yaşarken temizlik mazelemeri ile pek haşır neşir olmayın.

buhar
buhar

Buhar tedavisi

Solunum güçlüğü ile geçrekleşen öksürüğe güzel bir tedavi yöntemi buhar tedavisidir. Astım veya herhangi bir başka rahatsızlığın neden olduğu öksürük bronş ve bronşialler ile ilgilidir. Buhar solumak bronşları açar. Duş alırken suyu ısısı ile oynarak buhar elde edebilirsiniz. Aynı zamanda buhar burun tıkanıklığınada iyi gelecektir. Boğazı yumuşatarak boğaz ağrısına ne iyi gelir sorunuza yanıt olacaktır.

domates-corbasi
domates-corbasi

Sıçak Çorba

Aslında en basit annelerimizden bize miras şifa çorbaları. Sıcak çorba boğazı yumuşatacağı için boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir. Sıcak çorba yemek borusu ve soluk borsunun yan yana bulunması sayesinde solunum yolunda katılaşmış iltahapı çözer ve gıcık, kuru öksürüğe ne iyi gelir sorunuza yanıt olabilir. Çorbalar çok çeşitlidir aslında büyük parçacıklı çorbaları tercih edebilirsiniz. Tarhana çorbası, tavuk çorbası ve domates çorbası bazılarıdır.

soguk-icecekler
soguk-icecekler

Soğuk içeceklerden uzak durun

Kış aylarında hepimiz soğuk içeceklere veda ediyoruz ancak boğaz ağrısı ve öksürük varken tamamen vedalaşın. Soğuk içecekler boğaz tahrişini artırır, öksürüğü artırır ve sizi soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya getirebilir. Soğuk içecekler yerine siyah çay, bitki çayları, ılık süt tüketmek öksürük için faydalı olacaktır.

bitki-caylari
bitki-caylari

Bitki Çayları

Kış aylarında ülkemizin milli içeceği haline gelen çay ve bitki çayları aslında boğazı yumuşatır ve öksürüğe de çare olabilir. Bitki çayları içerisinde bulundurdukları maddeler ile sağlığa yararlıdır ancak her bitki çayı her şeyi çözmez. Öksürüğe ne iyi gelir makalesinde bitki çaylarının yer almasının temel nedeni sıcak tüketiliyor olmasıdır. Balgam ve öksürük için ballı karabiber çayı çok etkilidir. Bunun 1 çay kaşığı çekilmemiş karabiber ve 2 çay kaşığı bal bir fincana konup üzerine kaynar su ilave edilir. Karıştırıp 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Çayı süzdükten sonra tüketime hazır demektir. Balgamlı öksürük için son derece etkili bir çözüm sunar.

Sıcak olarak tüketilen maddeler boğazı yumuşar ve gıcık, kuru öksürük gibi  rahatsızlıkara iyi gelir. Tabi birçok çayın içerisinde bulundurduğu maddeler solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelebiliyor olabilir ancak sıcaklığı temel alıyoruz.

Yukarıda doğal bitkisel yöntemlerle öksürüğe ne iyi gelir listeledik. Bu yöntemler ile gıcık ve balgamlı ya da kuru öksürüğe kesin çözüm bulabilirsiniz. Öksürüğün geçmemesi durumunda doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

8 Yorumlar

 1. Selam arkadaslar oncelikle herkese selamlar sunarim benimde hic gecmeyen öksürük şikayetim vardi.
  Rahat rahat ne yemek yiyebiliyor ne ne konusabiliyor yani dakikada 3 kez oksuruyordum yasim 36 allaha bin sukur kurtuldum bitki ve meyve karisimi. Yeniden dogmus gibiyim aylardir yillardir sosyal olarak dahi kötü etkileri oluyordu. insan insana her zaman yardimci olmali
  Herkese geçmiş olsun dileği ile

 2. Öksürük karaciğer değilde akciğer ile alakalıdır. Bilginize!

 3. limon birçok hastalığa iyi geliyor, özellikle kışın soğuk algınlığının engellenmesi için birebirdir. kanı sıvılaştırdığı için limon yemeliyiz.

 4. daha önce ılık süt denemiştim ve cidden faydasını görmüştüm tavsiye ederim

 5. merhaba sayenizde bilgi sahibi oldum artık eskisi gibi boğaz ağrısı çekmiycem teşekkürler

 6. Öksürük için tavsiye ettiklerinizi denedim ve çok iyi geldi teşekkür ederim. öksürük ile ilgili faydalı bulduğum bir site daha var bakmalısınız

 7. Öksürük için muhtemeldir ki bir çok önlem vardır ancak ben bir arkadaşımdan yada mutlaka bir yerde denk gelmişliğimden dolayı öksürüğe tutulduğumda ekmek parçası atarım. Belki psikolojik ama çabuk geçiriyor veya ciddi anlamda azaltıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir