Ökse Otunun Sağlığa Faydaları

SON GÜNCELLEME: Aralık 16, 2017

Ökse Otunun Sağlığa FaydalarıÖkseotunun faydaları, birçok bitki ve ağaçların üzerine bağlanan ve dallarına nüfuz ederek yaşayan bir bitkidir. Ökse otu ağaçlara tutunur, oradan su ve besin alarak yaşamını sürdürür. Bu otun dünya üzerinde 900’den fazla türü vardır.  Doğu Amerika’da bulunan bazı ökseotu türlerinin bazı toksinlerin ana kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Kültürel geleneklerde ve dekorasyonda kullanılan bir bitki olma özelliği gösteren ökse otu, sağlık üzerine etkisi cidden inanılmazdır. Ökse otunun faydaları içerisinde kanser, diyabet, sinir sistemi, restoratif anksiyete, kan basıncı, inflamasyon, bağışıklık, horlama ve menstrüasyon için tedavi edici etkiler bulunmaktadır.

Ökse Otunun Sağlığa Faydaları
Ökse Otunun Sağlığa Faydaları görsel

Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

Ökse Otu Yüksek kan basıncını düşürür: Ökse otunun faydaları içinde milyonlarca insanı etkileyen hipertansiyon üzerinde düşürme etkisi de bulunmaktadır. Tansiyon düşürücü etkisiyle ökse otu kalp ve damar sistemi üzerindeki yükü hafifletmekte ve stresi azaltmaktadır. Ökse otu ekstraktının tansiyonu azaltması felç, kalp krizi ve koroner kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmasını da sağlamaktadır.

Ökse Otu Uykusuzluğa iyi gelir: Ökse otu tarih boyunca yatıştırıcı özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Uykusuzluk ve huzursuzluk probleminden dert yanıyorsanız, özellikle ökse otuyla hazırlayacağınız çaylar bu duruma çözüm olabilmektedir. Ökse otu içerisinde bulunan kimyasal maddeler sinir sisteminde yatıştırıcı bir etki gösterir, dinlendirici bir uyku çekilmesine yardımcı olur. Böylece, uyku düzeninin sağlanmasına destek olmaktadır.

Ökse Otu Adet ağrılarına iyi gelir: Eğer aşırı ağrılı ve kramplı adet dönemlerinden dert çekiyorsanız, ökse otunu kullanmak harika bir seçenek haline gelebilmektedir. Adet döneminde yaşanan sıkıntıları rahatlatmak için ökse otu çayı demlemek, oldukça faydalı bir eylem olacaktır.

Ökse Otu Kanserle Mücadele Eder: Ökse otunun faydaları, Kanserli hastalarda ökse otunun etkilerini keşfetmek amacıyla çok sayıda araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Ökse otunun kemoterapi sonrası hastalarının durumunu hafifletmede yardımcı olduğu görülmüştür. Bu durum, ökse otunun kanser karşı olumlu etkiye sahip olmasıyla bağlantılıdır. Ayrıca, ökse otunun bazı kanser hücrelerinin ölümüne neden olduğu da gözlenmiştir.

Diyabete iyi gelir: Ökse otu kandaki şeker seviyelerini dengeleyerek diyabet durumumun iyileşmesine etki ettiğine inanılmaktadır. Bu etkilerinin yanı sıra, insülin üretimini dengelemek konusuna da yardımcı olmaktadır. Günlük olarak, 2-3 bardak içilen ökse otu bitkisi çayı uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Diyabeti tedavi etmek istiyorsanız ökse otu çayına ekstra olarak aloe vera da katılmaktadır.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir