Obezite hakkında 10 Gerçek

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

obezite
obezite

Obezite çağımızın hastalığı olarak nitelendiriliyor. Gün geçtikçe çocuk yaşlara hatta yeni doğan bebeklere kadar inen obezitenin nasıl bir rahatsızlık olduğunu anlamak için okumanız gereken bir kaç bilgiyi sizin için sıraladık.


Obezite nedir

Fazla kilo ve obezite “patolojik veya fazla yağların birikmesi ve bunun sağlığa zarar verilmesi” demektir.
Vücut kitlesi indeksi  aşağıdaki formülle hesaplanır:

m – vücut ağırlığı (kg)

h – boy ölçüsü (m)

Vücut kitle indeksi = m / H²

vücut kitle indeksi
vücut kitle indeksi

Obezite dünyaya yayılıyor.

Dünyada 1.4 milyardan fazla insan obezite veya aşırı kilo konusundan müzdarip.

Her yıl aşırı kilo veya obezite sonucu en az 2.8 milyon insan hayatını kaybediyor. Obezite insan sayısı son 30 yılda yaklaşık iki kat artmıştır. Yüksek gelir düzeyi olan ülkelerde rastlanan obezite durumu şu anda orta ve düşük gelir düzeyi olan ülkelerde de yayılmıştır. Bu gidişle yeni doğan çocuklarında obez olarak dünyaya gelme riski artıyor. Buda obezitenin kalıtsallaşması anlamına geliyor. Hemen on yirmi yıl içerisinde görülmese de yüz yıllar sonrasında obezite kalıtsal bir rahatsızlık konumuna gelebilir.

Obezite miniklerde.

Dünyada 5 yaşına kadar olan 4 milyondan fazla çocuk aşırı kilolu veya obez .

Çocuklarda obezite yirmi birinci yüzyılın sosyal sağlığın en ciddi sorunlarından biridir. Tahmin edilir ki, artık kilolu çocuklar ergenlik yaşına geldiklerinde aşırı kilolarından eziyet çekecekler. Böyle çocuklarda aşırı bir ağırlığa sahip olmayan çocuklara göre daha genç yaşlarda diyabet ve kalp damar hastalıklarının oluşma olasılığı fazladır. Bu da erken ölüm ve sakatlık olasılığını artırır.

Obezite öldürüyor zayıflık değil

Aşırı kilo ve obezite, kilo azlığına göre, dünya genelinde daha fazla ölümlere sebebiyet gösteriyor.

Dünya nüfusunun yüzde altmış beşi aşırı zayıflık yerine aşırı kilo ve obezitenin ölümlere sebebiyet verdiği ülkelerde yaşıyor. Bu ülkeler yüksek veya orta gelir düzeyine sahip ülkelerdir.

Dünya ölümlerin yüzde kırk dördü diyabet, yüzde yirmi üçü ciddi kalp rahatsızlıklarından, yüzde yedisi çeşitli kanser hastalıklarından ve geri kalanı da obezite veya aşırı kilodan kaynaklanan sebeplerle gerçekleşiyor

Spor yoksa obezlik var

Obezite, genellikle alınan kalori ile harcanan kalori arasında oluşan dengesiz çizelgenin sonucudur.

Fiziksel aktivite olmadan yüksek kalorili ürünlerin fazla miktarda alımı ve bu kalorilerin tüketilemeyerek depolanmış yağa dönüşmesi obezite veya aşırı kiloya sebebiyet veriyor. Fiziksel aktivitenin düşük seviyede olması da ayrıca yanlış enerji dengesi ve artışa yol açıyor.

Sağlıksız toplum eşittir obezite

Uygun çevre ve yerel topluluklar insanların sağlıklı yaşam tarzı seçiminin ve yağlanmayı önlemenin temelini oluşturur.

Toplumun bilinci ve davranışları insan sağlığını etkiler. Sağlıksız ve bilinçsiz bir kişi sadece kendi sağlığını değil toplumun sağlığını tehlikeye atabilir. Bilinçsiz bir üretici tarafından satılan genetiği değiştirilmiş gıda veyahut sağlıksız bir ürün toplum sağlığını etkiler

Yetişkinler çocukları obez yapıyor

Çocukların beslenme, fiziksel aktivite seçimi ve alışkanlıklarına çocukların aşırı kilo ve obezite durumunu etkiliyor.

Sosyal ve ekonomik gelişme, ayrıca tarım, ulaşım, şehir planlama, çevre, eğitim, gıda ürünlerinin işlenmesi, dağıtımı ve gıda pazarlama alanında siyaset çocukların hangi gıda ve fiziksel aktivite modellerine alışkanlık ve üstünlük vermesine etkiliyor. Tüm dünyada bu tür etki, genellikle, sağlıksız bireylerin artışına neden olur ve sonuçta çocuklarda obezite oranlarının sürekli yayılması gözlenir.

Obezite engellenebilir

Sağlıklı beslenme sayesinde yağlanmayı önlemek mümkündür.

İnsanlar:

 • Düzenli olarak tartıyı tutmalıdır.
 • Yağların genel algısını kırmalı ve doymuş yağların (hayvansal yağlar) yerine doymamış yağlara (bitkisel yağlar) tercih vermelidirler.
 • Meyve, sebze, baklagiller, tam tahıllar ve fındık tüketimini artırabilir.
 • Şeker ve tuz kullanımını azaltabilirsiniz.

Spor varsa obezite yok sağlık var

Düzenli fiziksel aktivite sayesinde sağlıklı vücuda sahip olmak mümkündür.

İnsanlar yaşam boyunca yeterli düzeyde fiziksel sporlarla meşgul olmalıdırlar. En azından günlük düzenli olarak 30 dakika fiziksel aktivite kalp damar hastalığı, diyabet, yoğun bağırsak ve meme kanseri gibi hastalıkların oluşum riskini azaltır. Kasların düzleşmesi ve dengeyi korumak için yapılan egzersizler yıkılma sayılarını azaltır ve yaşlı nesilde hareketliliği artırır. Normal düzeyde kilonun korunması için daha yüksek düzeyde fiziksel aktivite gereklidir.

Obeziteyle savaş

Küresel obezite salgınının önüne geçmek için somut nüfusa yöneltilmiş ve kültür özelliklerini dikkate alan çok yönlü ve idari yaklaşım gereklidir.

Sigara bulaşıcı hastalıkların korunma ve onlarla mücadele küresel stratejinin uygulanması için Dünya Sağlık Örgütü faaliyet planı sürveyans alanında teşebbüslerin varoluş ve güçlendirilmesi, obezite de dahil olmak üzere, sivil bulaşıcı hastalıkların korunma ve yürütülmesi için program sunmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Kan Şekerinin Düşmesi Nedenleri

İÇİNDEKİLER Kan Şekerinin Düşmesi NedenleriKan şekerinin düşmesiKas kaybıDiyabet sorunu Kan Şekerinin Düşmesi Nedenleri Kan Şekerinin …

19 Yorumlar

 1. Hızlı yaşam tarzı insanları hızlı yemek ve yeme alışkanlığına sevketti. Bununda doğal sonucu olan obezite tüm dünyanın kabusu oldu.

 2. paylaştığınız güzel bilgiler için sonsuz teşekkürler sitenizden çok faydalanıyorum

 3. kontrolsüz beslenme bana göre obazitenin temelini oluşturuyor günmüzde yaratılan lezzetler yeme isteği bunu tetikliyor.

 4. Her geçen gün artan bir obezite sorunu var maalesef bunun en büyük nedeni tabi ki hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme

 5. Halil Köklüce

  Çoğu insan kilo alamaz, çoğu insan da kilo veremez. Çok garip gerçekten. İnsan iradesini kullanırsa iki sorun da hallolacak düzeydedir bence.

 6. Boyum 1.58 kilom 74, sizce obez miyim? Kilo vermek istiyorum ama veremiyorum.

 7. En önemli etken bence kabul etmek ve bunu yenmek için kendini zorlamak. Obezite bir irade hastalığı diyebiliriz iradeniz ne kadar güçlü olursa o kadar iyi beslenirsiniz ve o kadar iyi spor yaparsınız. Aksi takdirde kısa süre sonra yine eski düzeninize dönersiniz.

 8. obezite gerçekten tehlikeli bir hastalık çünkü bir çok hastalığı tetikleyebiliyor. spor ve sağlıklı beslenme ile mutlaka başa çıkmalıyız.

 9. Obezite ülkemizde de artık çok fazla görülmeye başlandı. Çocuklarımızı bu konuda bilgilendirmemiz ve iyi beslememiz gerek.

 10. insanlarımız bu tablolara baksalar kafayı üşütürlerdi herhalde çoğu insan kiloları ile barışık yaşıyor

 11. obezite son yılların en büyük problemlerinden biri ve giderek yayılıyor maalesef

 12. bende kilo veremiyorum irade meselesi insallah verebilirim

 13. Vücut kitle endeksine göre kilom sağlıklı kategorisinde ama yine de biraz vermek istiyorum 🙂

 14. Hayır insanlar bunu doğal bir şeymiş gibi görüp sempatik gösterilmeye çalışılıyor. Bunun bi hastalık olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini insanların görmesi gerekiyor.

 15. Aman çocuğum şunu da yesin aman bunuda yesin diye diye Türkiye bile obeziteye doğru gidiyor

 16. Obezite konusunu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler. Günümüz dünyasının ve özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu obezitedir. Obezite ile terörizm arasında hiçbir fark yoktur. Fast food yemek zincirleri, bence dünyanın en büyük terör örgütleridir…

 17. Bu obeziteyi anlayamıyorum, ben yıllardır her şeyi yer içerim ama şu tabloya göre normal, ideal kiloya sahibim. Yine de anlamak lazım zor bir durum.

 18. cevremizde obez insanları görüyoruz ellerinden hiç yiyecek düşmüyor tabi sonucta vahim

 19. obez olmak bana göre bir hastalık yeme dürtüsünün kontrol edilememesi hoş değil tabi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir