Nükleoplasti Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Şubat 2, 2018

Boyun ve baş ağrılarına neden olan boyun fıtıklarında yıllardan beri birçok farklı boyun fıtığı ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Son zamanlarda yaygınlaşan Nükleoplasti de radyofrekans teknolojisi sayesinde geliştirilen, tedavi riskini ve yan etkilerini en aza indiren bir ameliyatsız boyun fıtığı tedavi yöntemidir.

Nükleoplasti Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

nükleoplasti-boyun-fitigi-ameliyatsiz-tedavi
nükleoplasti-boyun-fitigi-ameliyatsiz-tedavi

Nükleoplasti Hangi Hastaları İçindir?

Nükleoplasti tedavisi sık sık boyun, baş, sırt ve omuz ağrısından yakınan; medikal ilaç tedavisi ve boyun fıtığı fizik tedavisi gibi tedavilerden sonuç alamayan fakat fıtığı henüz cerrahi operasyon gerektirmeyen kişiler için kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Patlamış ve dağılmış boyun fıtıkları için, omurilik kanalı içerisine girmiş boyun fıtıkları için nükleoplasti tedavi yöntemi kullanılamaz.

Nükleoplasti Nasıl Uygulanır?

Nükleoplasti tedavisi olacak hasta uyanık ve yatar durumda tedaviye alınır. Fıtık bölgesi, bölgesel olarak uyuşturulur. Boyun bölgesine bir iğne yardımı ile röntgen görüntüleme cihazı yardımıyla diskin arası bulunarak boyun omurlarının arasına girilir. Radyofrekans dalgaları verilerek boyun fıtığı hastasının dokuları buharlaştırılır ve dokuların büzülmesi sağlanır. Bu sayede boyun fıtığı oluşumuna neden olan dokular iyice büzülerek küçülür. Kollara ve bacaklara giden sinir köklerinin üzerinde yer alan baskı ortadan tamamen kalkar. Bu sayede boyun ağrısı, el ve kollardaki ağrı, karıncalanma ve güç kaybı ortadan kaldırılmış olur.

Nükleoplasti Ne Kadar Sürüyor?

Nükleoplasti tedavi uygulaması yaklaşık 30 dakika sürmekte. Fakat tedaviye hastanın hazırlanması ve fıtık sayısının birden fazla olması durumunda tedavi süresi uzayabilmekte. Genel olarak nükleoplasti tedavisi 30 dakika ile 2 saat arasında sürmekte.

Nükleoplastinin Laser Uygulamasından Farkı Nelerdir?

Laser yardımıyla yapılan boyun fıtığı tedavi yönteminde uygulanan teknik fıtık bölgesinin 300 ile 600 derece arasına kadar ısıtılmasına neden olmaktadır. Nükleoplasti tedavisinde iste fıtık bölgesine uygulanan sıcaklık en fazla 70 derece olmaktadır. Bu nedenden dolayı laser uygulamalı boyun fıtığı tedavisinde yüksek sıcaklık çevre dokulara zarar verebilmekte iken nükleoplasti tedavisinde böyle bir risk söz konusu değildir.

Nükleoplasti Yan Etkisi Var Mı? Nükleoplasti Riskli Mi?

Nükleoplasti tedavi uygulaması steril bir ortamda yapıldığı sürece enfeksiyon riski çok düşüktür. Röntgen ile kontrollü olarak yapıldığı için istenmeyen durumların ortaya çıkmasının önüne geçilmiş olunur. Genellikle boyun fıtığı hastaları, nükleoplasti tedavisi esnasında kanülün girdiği omurların bölgesinde hafif bir sancı ve gerginlik hissedebilir. Bunlar dışında herhangi bir yan etkisi veya riski diğer tüm ameliyatlar ile aynı ölçüdedir.

nukleoplasti-riskli-mi
nukleoplasti-riskli-mi

Nükleoplasti İçin Ne Gerekli?

  • Boyun (Servikal) MR çekimleri
  • Boyun bölgesinin 2 taraflı direkt grafisi
  • Boyun fıtığı hastasının muayene bulguları
  • Nükleoplasti için gerekli laboratuvar tetkikleri

Nükleoplasti Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi yapılacak olan hastanın hastaneye yatması gerekmemektedir. Nükleoplasti tedavisi için uygulama olan bir cerrahi merkeze veya hastaneye giderek tedavi olunabilir. Tedavinin yapıldığı gün içerisinde hasta istediği gibi eve dönebilir.

Nükleoplasti Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi ile ilgili yazımız burada sonlanıyor. Nükleoplasti ile ilgili merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Boyun Düzleşmesi sitesi olarak geçmiş olsun dileriz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

5 Yorumlar

  1. boyun fıtığım var. Boyun fıtığı tedavisi için akuğunktur düşünüyordum ama sanırım nükleoplasti olamya karar verdim. teşekkür ederim

  2. boyun fıtığı olan bir hastayım nükleoplasti (lazer) sistemi ile tedavi olmak istiyorum. doktoruma danısacağım teşekkür ederim

  3. Boyun fıtığı için nükleoplasti tedavi yöntemini duymuştum bu tedavi yöntemi fıtık başlangıcında uygulanabiliyor mu,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir