Nohutun Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Nohutun Faydaları Nelerdir, Nohutun faydaları çok eski tarihlerden bilinegelmektedir. Nohutun yaklaşık 8000 yıllık bir mazisi vardır. Çok değişik kültürler tarafından kullanılmıştır. Orta doğu kökenli bir gıda olan noht, 50-60 cm kadar büyüyebilmektedir. Krem renginde olmasının yanında siyah da olabilmektedir.

Kıraç topaklarda yetişen nohutlar kırsal kesimlerde bolca yetişebilmektedir. Ancak yine de kurak dönemlerde verimi düşük olmaktadır. Nohut kurutulmuş olarak yemeklerde kullanılmaktadır. Nohutun faydaları içerisinde bulunan vitamin ve minerallere bağlıdır. İçerisinde A, C, K, B6, B12 ve E vitaminlerini içermektedir. Özellikle A vitamini açısından oldukça zengindir. A vitamini cilde ve göze iyi gelmektedir. Nohut mineral bakımından da oldukça zengindir. Demir, selenyum ve bakır içerir.

Nohutun Faydaları Nelerdir
Nohutun Faydaları Nelerdir görsel

Nohutun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde nohut sağlığa çok faydalıdır. Nohut sadece yiyecek olarak değil, cilt maskerinde kullanılmak üzere de tercih edilmektedir. Kozmetik sektöründe sıkça kullanılmaktadır. İçeriğinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Nohutun yalnızca taneleri değil, suyu da inanılmaz derecede faydalıdır. Nohut suyu özellikle mideye ve bağırsağa çok iyi gelmektedir.

Nohutun Cilt Sağlığına Etkileri: Nohut içerisindeki manhanez özelliikle cilt hücrelerinin yeilenmesi açısndan çok faydalıdır. Cildin yaşlanmasının önüne geçmektedir. Antiageing etkisi bulunmaktadır. Yüz maskelerinde bol bol kullanılmaktadır.

Nohutun Saç Sağlığı Faydaları: Nohut içerisinde bulunan vitamin ve mineraller saç sağlığı üzerine oldukça etkilidir. Nohutun içerisinde bulunan demir, saçın güçlenmesini sağlar. Saç dökülmesini engellemektedir. Ancak tek başına yeterli olduğu düşünülmemelidir. Ancak yardımcı olma yönünden etkindir.

Nohut Açlık Hissini Yatıştırır: Nohut tokluk hissi vermektedir. Nohutun lifli yapısı mideyi bastırır. Yalnızca tokluk değil mide bulantısı gibi sorunların da üstesinden gelmektedir. Nohut içerisindeki protein sıradan bir protein değil, yüksek kalitedeki bir proteindir. Kilo vermeye yardımcı olar. İçeriğindeki lifler sindirim sistemi üzerine faydalıdır. Bağırsak hareketlerini düzene kor.

Kolesterolü Dengeler: Günlük olarak tüketilen 3-4 finsan nohut, kötü kolesterol sorununa iyi gelmektedir. Kötü kolesterol damar tıkanıklıklarından tutun da kalp krizine kadar pek çok soruna neden olmaktadır. Nohut kalp çarpıntısından tutun da baş dönmesi gibi çoğu soruna iyi gelmektedir. Pek çok kalp hastasına doktorlar nohut tüketmelerini önermektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir