nezle nedir

Nezle

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Nezle, vücudun hava değişimlerine uyum sağlayamamasından kaynaklanan ve gribe göre çok daha hafif bir tablo ile seyreden bir üst solunum yolu hastalığıdır. Çok ağır bir tablo ile seyretmez ve klinik tablonun görülmesinden sonra yaklaşık bir haftalık sürenin ardından kendiliğinden geçer. Nezle sıklıkla grip ile karıştırılan bir enfeksiyondur. Her ne kadar nezle sırasında da bazı bakteri ve virusların enfeksiyona eşlik etmesi mümkünse de bu gripteki gibi bir patoloji değildir. Gripte yüksek ateş görülürken nezlede ateş ya hiç görülmez ya da çok az görülür.

Nezle Belirtileri

Nezle belirtileri nefes alma ve verme zorluğu, hızlı ve sık solunum, hafif ateş, halsizlik, balgamlı öksürük, ilerlemiş enfeksiyonlarda duyma ve koklama duyularında azalma, boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı hissi, bazen hafif ishal olarak sıralanabilir. Bu belirtiler üç dört günlük bir kuluçka süresinin ardından ortaya çıkar ve en fazla bir hafta kadar devam eder. Bu bir haftalık sürecin ilk iki günü semptomlar ağır seyreder ardından azalma eğilimine girer. Bu dönemde istirahat önerilir. On günden fazla sürmesi başka bir hastalıkla karıştığını veya başka bir hastalığın başladığını gösterir o yüzden bu semptomların geçmediği durumlarda ve ateşin yüksek seyrettiği hallerde mutlaka sağlık kurumlarına başvurmak gerekmektedir.  Nezle çocuklarda burun tıkanıklığına neden olduğu için çok rahatsız edici olabilir. Bu durumda burun spreyleri ile tıkanıklığın giderilmesi gerekebilir.

Nezle Tedavisi

Nezle tedavisi için özellikle kullanılan bir ilaç bulunmamaktadır. Normal bağışıklığa sahip ve immunsuprese olmayan bireylerde bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenir ve bu dönemde istirahat önerilir. Ateşin yüksek seyrettiği olgularda NSAİD’lerin kullanılması, ishal ve kusmanın yoğun olduğu olgularda parenteral sıvı tedavisi tercih edilebilir. Bunun yanında burun akıntısını azaltmak için semptomatik tedavi amacıyla gribal enfeksiyonlarda kullanılan bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Burun tıkanıklığı içinde burun spreyleri kullanılabilir. Eğer bireyde nezle beklenenden ağır bir seyir izliyorsa altında immunsupresyon yaratacak bir olgu var mı diye kontrol edilmelidir. Bu şekilde ağır ve sık nezle geçiren bireylerin bu konuda sağlık kuruluşlarından bilgi almaları faydalı olur.

Bebeklerde Nezle

Bebeklerde nezle henüz kazanılmış bağışıklığın gelişmediği için tehlikeli olabilir. Kandaki antikor düzeyi ve kendi antikor üretim hızı yeterli olmadığı için bebekleri hastalıklardan koruyan şey anne sütündeki hazır antikorlardır. Bu nedenle bebeklerin anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Anne sütü ile beslenmesi mümkün olmayan bireylerde nezle oluşmaması için ani ısı değişimlerinden kaçınılması ve temizliğe özen gösterilmesi gerekmektedir. Bunun dışında bebeğin kalabalık ortamlarda bulundurulmaması da olası bulaşmaların önüne geçmek için önemli bir önlemdir. Bebeklerde başlıca nezle belirtileri huysuzluk ve tedirgin yüz ifadesi, burunda kızarıklık, hafif ateş, öksürük, hapşırıktır. Bebeklerde bu belirtilerin görülmesi halinde erişkinler gibi beklenmemeli doktora başvurulmalıdır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir