Nefes Darlığı

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Nefes darlığı, hastanın yeterince oksijen alamadığı durumlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Genellikle hava yolları darlığı sebebiyle astım hastalarında görülür. Ayrıca, KOAH( Kronik obstrüktif Akciğer hastalığı) da nefes darlığına sebep olur. Sigara kullanımı ise nefes darlığı  için tetikleyici unsurlardarn bir diğeridir. Günümüzde, akciğer kanseri ve zatürrenin belirtileri arasında da nefes darlığı bulunmaktadır. Aktif olarak sigara içen bireylerde risk hayli fazla olsa da, pasit olarak sigara dumanına maruz kalan çocuklar ve yetişkinlerde de akciğer kanserine kadar uzanan nefes darlığı ciddi bir problemdir. Nefes darlığı, kalp hastalıklarının da belirtisi olabilir. Hatta bazen kalp hastalıkları ile akciğer hastalıkları arasındaki farkı anlamak oldukça güç olabilir.

Çocuklarda Nefes Darlığı

Üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte çocuklarda en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri de nefes darlığıdır. Hırıltı, öksürük, nefes almakta güçlük, çocuklarda nefes darlığının belirtileri arasındayken, sağlıklı bir çocuğun yılda 4-5 kez üst solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak nefes darlığı problemiyle karşılaşması normaldir. Çocuklarda nefes darlığı genellikle alerjik bir sebeple oluşsa da, genetik olarak gelişen bir kalp rahatsızlığından dolayı da nefes darlığı şikayeti görülebilir. Bu şikayetler, genellikle çocukların oyun esnasında nefes nefese kalmalarıyla tezahür eder. Akciğerlerdeki iltihaba bağlı olarak gelişen kistler ve çeşitli psikolojik etmenler de yine çocuklarda nefes darlığına sebebiyet verebilir. Nefes darlığı tek başına bir hastalık olarak kabul edilmese de, ciddi hastalıkların belirtisi olarak kabul edilir.

Nefes Darlığı Nedenleri

Nefes darlığı, akciğerlere yeteri kadar oksijen gitmemesine bağlı olarak gelişen bir rahatsızlık türü olarak adlandırılıyor. Buna sebep olan çeşitli etmenler olsa da, bu etmenlerin başında akciğerlerin iltihaplanması ile oluşan kistler ve akciğer yapısında bozulma başı çekiyor.Nefes darlığı nedenleri arasındaki en önemli etmenlerden biri de şüphesiz hava kirliliği. Özellikle şehir yaşamı, birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Tozlu hava, ısınma amacıyla kullanılan yakıtlar, çeşitli kimyasallar ve alerjik etkileri sebebiyle akciğer hastalıklarına sebep olabiliyor. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sigara kullanımında gözle görülür bir azalma olsa da, sigaranın sebep olduğu akciğer rahatsızlıkları sebebiyle birçok kişi hastanede tedavi görüyor. Tedavi gören hastaların çoğu, KOAH ve astım şikayetiyle hastanelere başvuruyor.

Nefes Darlığı Tedavisi

Öncelikle kesin tanı konulması ve hastanın nefes darlığı tedavisi görebilmesi için hastanın öyküsünün dinlenmesi gerekiyor. Daha sonra fiziki testler, solunum yolu testleri ve egzersiz testleriyle birlikte nefes darlığının sebeplere ortaya çıkartılıp hastaya kesin tanı konuyor. İlaçla tedavinin yanı sıra, hastanın barındığı yerin temiz tutulması, sürekli havalandırılması, çeşitli alerjik maddelerin hastadan uzak tutulması ve hastanın mümkün mertebe hava kirliliğinin olmadığı bir ortamda yaşamına devam etmesi gerekiyor. Ayrıca, kanı sulandırmaya yarayan ağrı kesicilerle birlikte tüple oksijen tedavisi de hastaya uygulanıyor. Bu tip yöntemlerle hastanın rahatlaması sağlanırken, ataklar önleniyor fakat hasta tamamen iyileşmiyor. Tedavi sonunda tekrar sigaraya başlanması durumunda ise hasta yeniden eski haline dönebiliyor.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir