Narın Faydaları
Narın Faydaları

Narın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Narın Faydaları
Narın Faydaları

Narın faydaları insan vücudu üzerinde çok büyüktür. Tanecikli yapısıyla diğer meyvelerden farklılık gösteren nar pek çok değişik alanda kullanılabilmektedir. Aromasıyla pastalardan tatlılara değişik tatlar bırakan Nar, sağlık için de oldukça faydalıdır. Bilim insanları tarafından punica granatum olarak adlandırılan nar üzerindeki bilimsel araştırmalar hala devam etmektedir. Neredeyse her yeni günde yeni bir faydası bulunan narın sağlımız üzerindeki faydaları saymakla bitmiyor. Bunları öğrendikten sonra nardan asla vazgeçemeyeceğiz.

Narın Besin Değeri Nedir?

Ortalama 280 gram ağırlığında olan nar 230 kalori içermektedir. Kalorilerinin çoğu nar içerisindeki şekerden gelir. Çünkü bir narda 40 grama yakın şeker bulunmaktadır. Narın içeriği şeker, vitamin ve sudan oluşur. Narda 4,7 gram protein ve 3,3 gram yağ bulunmaktadır. Bunlar nar içerisindeki çekirdekte bulunur.

Narın Faydaları Nelerdir

Narın en önemli özelliği C ve K vitaminleridir. İçerisinde bulunan folik asit ise oldukça faydalıdır. Nar içerisinde B vitamini ve B vitaminin türevleri bulunur. Az da olsa içerisinde niyasin yer alır. Nar yiyerek günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Nar en güçlü antioksidanlardan bir tanesidir. İçerisinde Punikalajin isimli bir organik bileşik bulunmaktadır. Nar meyvesinin kabuğunda ve nar çekirdeklerini saran zarlarda bulunmaktadır. Bu kısımlara sarı rengini veren maddedir. Tamamen antioksidan olan bu madde, kanımızı temizleyerek kalp ve damar sağlığına olumlu etkide bulunur.

Narın faydaları içerisinde yağ yakmak da bulunur. İçerisinde bulunan punisik asit obezite önleyici bir maddedir. Bu madde vücudun yağ tutmasını engellemektedir. Obezite ile mücadelede oldukça etkindir. Kilo vermek isteyenler de bundan faydalanabilir.

Narın kan şekerini kontrol altına almak gibi de bir özelliği bulunmaktadır. Nar şeker hastalığına iyi gelmektedir. Şeker hastaları üzerinde yapılan bir deneyde kan şekeri seviyesi ve insülin direncinin azaldığı görülmektedir. Uzun zaman nar suyu tüketenlerin şeker hastalığı seviyelerinde iyileşme sağlanabileceği düşünülmektedir.

Narın kolesterol üzerinde de olumlu etkisi bulunur. Nar kalbi korurur, bunun da yanında damar tıkanıklığı gibi sorunlara karşı etkindir. İçerisinde bulunan antioksidanlar narın faydaları içerisinde en öne çıkan unsurdur. Bu sayede kalp ve damar sağlığınızı rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir