Nanenin Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Nanenin Faydaları Nelerdir, Nanenin faydaları, nane güzel kokusu ve lezzetiyle yemeklerimizin vazgeçilmez baharatlarının başında gelir. Hem kurutularak, hem de taze olarak kullanılabilmektedir. Nane tüketimi çok eski çağlara dayanmaktadır. Alternatif tıpta sık olarak kullanılmaktadır. Alternatif tıp dediğimize bakmayın, pek çok sağlık uzmanı, nanenin faydalarını kabul etmiş, araştırmalarıyla bunları desteklemiştir. Yetiştirilmesi çok kolay olan nanenin pek çok türü bulunmaktadır. Bazılarının tadı acıyken, bazılarınınki de acısızdır.

 

Naneler ferahlatıcı etkilerinden ötürü sakız, şeker, nefes spreylerinde sıklıkla kullanılır. Solunum yolları üzerinde çok etkisi olan bir bitkidir. Sağlıkla ilişkili faydaları elbette sırf solunum yollarına etkili değildir.

Nanenin Faydaları Nelerdir
Nanenin Faydaları Nelerdir görsel

Nanenin Besin Değerleri

Nane tam anlamıyla A vitamini deposudur. Aynı zamanda içerisinde C vitamini bulunur. Bunların yanında mineral olarak da kalsiyum, magnezyum, potasyum içermektedir. Sudan tutun da omega-3 yağlarına kadar değişik yelpazedeki maddeleri içerir. Nane içerisinde folat bulunur.

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin faydaları içerisinde solunum yollarının olduğunu belirtmiştik. Ancak bunun dışında içerdiği A vitaminleri sayesinde göz sağlığı için de çok etkilidir. C vitamini kaynağı olan nane pek çok organ için faydalıdır.

Nane yalnızca fiziki rahatsızlıklara değil, ruhsal sorunlara da iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalarda nane yiyen kişilerin depresyona girme oranlarının azaldığı gözlenmiştir.

Nane Sindirim sistemine faydalıdır. Nane mide ağrılarına iyi gelirken bağırsakları da temizler. Yolculuklar sırasında bazı insanların yanlarında nane taşımalarının nedeni budur. Nane özellikle kusma gibi problemlerin önüne geçmektedir. Günde bir tutam yediğiniz nane sindirim sisteminizi koruyacaktır. Naneyi çay şeklinde de tüketebilirsiniz.

Nane başağrısı sorunlarına iyi gelmektedir. Nanenin ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi damarları genişletmesinden kaynaklanmaktadır. Ezilmiş nane yaprakları ya da hazırladığınız nane çayı baş ağrısı sorunlarına karşı etkili bir çözüm olacaktır. Nanenin migren ağrılarına iyi geldiği de tespit edilmiştir.

Nane solunum yolları için tam bir şifa kaynağıdır. Bunun nedeni nanenin güçlü aromasıdır. Bu aroma genelde astım ve bronşit sorunları için sağlıklıdır. Nane, öksürük ve diğer solunum yolu bozukluklarına karşı da etkindir. Göğüs sıkışıklıklığı problemleri için de oldukça şifa vericidir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir