Muzun Faydaları
Muzun Faydaları

Muzun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Emin olun ki muz yalnızca maymunların sevdiği bir meyve değildir. Muz her yaşta her insanın sevdiği bir meyvedir. Muzun faydaları da lezzeti gibi çoktur. Tropikal bir meyve olmasına karşın Türkiye’de özellikle Anamur bölgesinde yetişmektedir. Muzu faydalı kılan özellik yüksek besin değerleridir.

Muz vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Herkes muzun sadece yenilebilir kısmının faydalı olduğunu düşünür ancak bu eksik bir bilgidir. Muzun kabuğu da çok faydalıdır. Muz kabuğu özellikle cilt sağlığına iyi gelmektedir. Bunun yanında diş etleri ve dişleri kuvvetlendirmektedir. Ciltte oluşan kara lekelere karşı etkinliği bulunmaktadır.

Muzun içerisinde ne var diye soruyorsanız: Muzun içerisinde zengin miktarda kalori, protein, sodyum, potasyum, magnezyum, C, A, E, K vitaminleri bulunur.

Muz en başta böbreklere faydalıdır. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında muzun lifli yapısı sindirim sistemi sağlığı üzerinde etkindir. Muz yerseniz kabızlık ve benzeri sindirim sistemi sorunlarınızı rahatlatabilirsiniz. Metabolizmaya yardımcı olan muzun kanserle mücadelede de iyi olduğu söylenmektedir. Ülsere faydalı olan muz, cilt sağlığına da ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Muz içerisindeki vitamin ve minerallerin sağlığa faydası çok büyüktür.

 

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muzun faydaları içerisinde kan basıncını dengelemek bulunmaktadır. Muz kan basıncını dengeleyerek tansiyonun düşürülmesini sağlar. Kan basıncı düzenlemesi yalnızca tansiyon için değil, damar sağlığının korumasını sağlar. Muzun içerisindeki potasyum, tansiyon düzenlemede etkilidir. Ayrıca felç ve inme riskini de düşürmektedir. Yapılan araştırmalara göre muzun felç ve inme riskini %50 oranla azalttığı tespit edilmiştir.

 

Muz Böbrekler için de faydalıdır. İçerisinde bulunan potasyum, böbrek taşlarının düşürülmesine ardımcı olur. Ayrıca kalsiyum tüketimini azaltması sayesinde de kırılgan kemik yapısının oluşmasının önüne geçer.

 

Muz çok önemli bir kalori kaynağıdır. Enerji vericidir. Pek çok sporcu enerji verici olarak muz tüketir. Kan şekerini olumsuz etkileme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden diyabet hastaları muz tüketimine dikkat etmelidir. Sporcular ve spor yapanlar muz tüketebilirler. Ancak muzun yüksek kalorili bir besin olduğu ve ölçülü oranda tüketilmesi gerekildiği unutulmamalıdır.

 

Muz sindirime yardımcı olur. Muzun lifli yapısı bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sizteminizin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir