Muşmulanın Sağlığa Faydaları

SON GÜNCELLEME: Aralık 14, 2017

Muşmulanın Sağlığa Faydaları

Muşmulanın Sağlığa Faydaları, Muşmula halk arasında töngel olarak da bilinmektedir. Özellikle kırsal kesimler tarafından sıkça tüketilen muşmulanın faydaları hiç de azımsanacak cinsten değildir. Muşmula klasik ağaçlara benzemez. 2-3 metreye kadar uzayabilmektedir. Muşmula genelde kıraç, kırsal bölgeleri sevmektedir. Sert iklimlerde yetişme özelliğine sahip muşmula ağacının meyvesi serttir. Muşmulalar ortalama bir ceviz büyüklüğündedir. Dış kısmı birazcık kıllıdır.

Muşmula Türkiye’de karadeniz bölgesinde bilinmektedir. Bölgeye göre değişkenlik gösteren Muşmulanın cinsi her bölgede farklı olabilir. Bazı bölgelerde kırmızıya çalan renkte olurken, bazı kesimlerde de açık yeşil renkte olabilir. Ancak tadı daima aynıdır. Muşmulanın içi elmaya benzer.

Muşmula hakkında maalesef pek çok fazla araştırma yapılmamıştır. Bilinen faydaları ise şöyledir;

Muşmulanın Sağlığa Faydaları
Muşmulanın Sağlığa Faydaları görsel

Muşmulanın Faydaları Nelerdir?

Muşmulanın faydaları hakkında çok fazla bilgiye sahip olmasak da muşmulanın bol miktarda C vitamini içerdiği bilinmektedir. Bunun yanında az kalorili bir meyve olması, rahat tüketilebilirliğini artırmaktadır.

Muşmula sindirim sistemine faydalıdır: Muşmula bağırsak hareketlerini düzene kor. İshal ve kabızlık gibi şikayetlere şifa olabilir. Sindirim sistemi sağlığı üzerinde etkisi bulunmaktadır.

Muşmula böbreklere iyi gelmektedir: Muşmulanın idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında muşmula yaprağını kaynatıp içerseniz böbrek taşı oluşumunun önüne geçmektedir. Ancak yine de böbrek sorunu olanlar doktorlarına danışmadan hiçbir uygulama yapmamalıdırlar. Bazı sağlık uzmanları muşmulanın maydonoz kökleriyle birlikte öğütülere tüketilmesini böbrek taşlarını düşürebileceğini iddia etmektedir.

Muşmulanın iltihap üzerindeki etkileri: Muşmula bağırsak iltihaplarına karşı etkilidir. Özellikle muşmula çayı tüketerek bağırsakları enfeksiyon hastalıklarından korumanız mümkündür.

Muşmulanın Kan Dolaşımı üzerindeki etkileri: Muşmula kan dolaşımını hızlandırarak metabolizma hızının artmasını sağlar. Bu durum kandaki zehirli maddelerin hızlıca atılmasına olanak verir.

Muşmulanın Sinir Sistemine Faydası: Düzenli muşmula tüketimi merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkiye sahipdir. Kan dolaşımını hızlandırması, sinirlerin düzenli olarak beslenmesini sağlar. Bu da Zihin üzerinde olumlu etki yapar.

Muşmulanın Zayıflamaya Etkisi: Muşmula düşük kalorili bir besin olduğundan kilo vermek isteyenlerin tüketebileceği bir besindir. Metabolizmayı artırması yağ yakımını dolaylı yoldan artıracaktır. Özellikle muşmula hoşafı boşaltım sistemi hareketlerini olumlu yönde etkiler.

Muşmula Enerji Verir: Muşmulanın insana enerji veren bir özelliği de mevcuttur.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir