MorbidObezite Nedir
MorbidObezite Nedir

Morbid Obezite Nedir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

MorbidObezite Nedir
Morbid Obezite Nedir

Bilindiği üzere kilo alma işlemleri son yıllarına nazaran daha fazla çoğalma göstermektedir. Küçükten büyüğe, gencinden yaşlısına kadar her kesi yakından ilgilendiren ve cinsiyet ayrımız yapmayan bir hasatlık olarak bilinen obezitenin yanında bir de morbid yer almaktadır. Bizler obeziteye alışkın olmamızdan dolayı her iki isminde aynı hastalığa ait olduğunu sanmaktayız.

Kolay bir şekilde testleri yapılan ve hemen ölçüleri belirlenen obezite ölçümleri arasında belli başlı açıklamalar yer almaktadır. İlk olarak kilonuzu boyunuzun karesine bölerek elde edilen sonuçlar çerçevesinde 25-30 oranları aşırı kilolu olarak, 30 üzerindekiler obezite, 40 üzerindekilerde Morbid yani ölümcül obezite olarak adlandırılmaktadır.  Böylece elimizde bulunan bilgilere göre %40 üzerinde çıkan ölçümlere MorbidObezite Nedir? Sorusunun cevabı olarak sahibidir diyebiliriz. Yani çok ama çok aşırı olan kişilerin hastalık ismi olarak bilinmektedir. Bu kişiler ne yaparsa yapsın normal şartlarda fazla kilolarından kurulamadıkları gibi yaşam standartları da günden güne geriye gitmektedir diyebiliriz. Hem fiziki olarak hem de ruhen kendilerini iyi hissetmeyen kişilerin yaşamakta olduğu hastalık çeşididir.

MorbidObezite Ameliyatı

Fazla kilolu olmak hiçbir zaman için normal karşılanmış bir durum değildir. Kişiye mutluluk yerine mutsuzluk vererek daha fazla ilerlemesine de ayrıca zemin hazırlamaktadır diyebiliriz. Hemen hemen her kesimden insanın başına gelebilecek olan hastalık daha çok hareketsiz kalmaktan, fazla zararlı gıdalar tüketmekten veya son olarak da doğuştan gelen bir hastalıktır diyebilmekteyiz. Daha çok kilolardan kurtulmak maksadı ile tercih edilen Morbid Obezite Ameliyatı daha çok mide küçültme ve tüp mide ameliyatları ile gerçekleştirilmektedir. Bir de yanında gastrikbaypass ameliyatı da yapılarak kişinin tercihine göre uygulanabilmektedir.

Kimi ameliyatlar çok daha çabuk yapılırken, kimi ameliyatlar daha uzun sürede gerçekleşmektedir. Kimisinde hastane yatış süresi uzun sürerken, kimisinde ise birkaç gün içerisinde son bulabilmektedir. En önemli olarak kabul edilen bilgilerden bir tanesi ise ameliyatların geri dönüşüme açık olup olmaması durumudur. Buda çok eski olarak kabul edilen fakat günümüzde hale tercih edilen gastrikbaypass ameliyatı ile zor olsa da geri dönüş sağlanabilir. Mide kesilmediği yani çıkartılmadığından ötürü geri dönüşümü gerçekleşmektedir. Diğer ameliyat türlerinde yani mide küçültme ameliyatlarında ise mide kesildiği için alınmakta ve geri dönüşümü olmamaktadır. Sonuç itibari ile baktığımız zaman bu tür hastalıklarda mutlaka cerrahi müdahale yapılarak işlem yapılıyor olması daha mantıklıdır. Çünkü hem kalıcı olmakta, hem de hızlı bir şekilde kilo verilerek bir daha kilo alınmamaktadır.

Obezite

Obezite ile mücadele etmek hem zor hem de kolaydır diyebiliriz. Küçüklerden başlayarak büyüklere kadar hatta yaşlılara kadar bu hastalık ile karşılaşabilmek yüksek bir orandadır. Dünya genellemesine bakacak olursak en çok tercih edilen operasyon biçimi ise cerrahi müdahale ile sonuçlandığı için kalıcılık oranı da yükselmektedir. Kişinin kendini daha iyi, daha sağlıklı ve daha mutlu hissetmesi bakımından bir an önce önlem alması gerekir. Kendi imkânları ile alamayacağı derecede yani ölüme kadar ilerlemiş durumda ise hemen doktora başvurulması gerekmektedir. Normal şartlarda kilonuzdan rahatsızlık duyuyor ve hızlı bir şekilde Obezite testinizi yaptırmak isterseniz hemen doktorunuza başvurabilir veya oturduğunuz yerden kilonuz ile boyunuzun doğru orantıda olup olmadığını hesaplayabilirsiniz. Yani kilonuzu bilmeniz ve boyunuzu bilmeniz yeterli olacağından dolayı kilonuzu boyunuzun karesine bölerek hesaplamanızı gerçekleştirebileceksiniz. Çıkan sonuçlara göre aşırı kilolumu, obezite mi, yoksa morbid mi olduğunuzu kavrayabileceksiniz. Aşırı kilolu dahi değilseniz bile yakın seviyelere yaklaşmışsanız da kendinize dikkat etmenizde fayda vardır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir