Mısırın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Mısırın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir, Mısır toplumların en çok tükettiği besinlerin başında gelmektedir. Bugün tükettiğimiz çoğu besin maddesi mısır bağlantılı olarak üretilmektedir. Mısır, meksika ve Orta Amerika kökenli bir bitkidir. Esasen tahıl ürünüdür. İki metreye kadar uzayabilmektedir. En çok bilinen mısır türü sarı taneleri olan mısırdır. Ancak günümüzde kırmızı, kahverengi ve mor taneli mısırlar da bulunmaktadır. Mısır tanelerinden yağ da üretilebilmektedir. Mısır yağı olarak bildiğimiz yağ, mısır tanelerinin işlenmesiyle üretilmektedir.

 

Mısır tam bir vitamin ve mineral deposudur. Sağlık açısından sayısız faydaları bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda potasyum bulunur. Aynı şekilde karbonhidrat bakımından da zengindir. Proteini ve doymamış yağ oranı da yüksektir. Ayrıca içeriğinde sodyum vardır.

 

Mısırın faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde demir ve kalsiyum da ihtiva eder. B6 ve B12 vitaminlerine sahiptir.

Mısırın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir
Mısırın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir görsel

Mısırın Faydaları Nelerdir?

Mısırın harika lezzeti dışında sağlık için pek çok faydası bulunmaktadır. Her şeyden önce lif kaynağıdır. Lifleri sindirim sistemi açısından çok ama çok önemlidir.

Sindirim sistemi için çok önemli bir besin olan mısır diyet lifleri bakımından zengindir. Kolesterol emilimine yardımcı olur. Bağırsak sendromu ve ishal gibi problemlerin önüne geçmektedir. Kabızlık gibi sorunlar için de şifadır. Kilo vermeye yardım eder. Hemoroid sorunlarının yanı sıra kolon kanseri riskini de düşürmektedir.

Mısır anemiyi önler. Mısır içerisinde bol miktarda demir bulunur. Bunun da yanında B12 ve folik asit eksikliğini gidermektedir.

Mısır enerji verici bir maddedir. Kısa ve uzun vadeli enerji sağlamaktadır. İçerdiği yüksek miktarda karbonhidratlar sayesinde enerji ihtiyacımızı rahatlıkla sağlar. Beyin ve sindirim sistemi sağlığını korumada da etkilidir. Bir bardak mısır ortalama 29 gram karbonhidrat sağlayabilmektedir. Enerji sağlaması amacıyla sporcular tarafından sıklıkla tercih edilir.

Mısır kötü kolesterolü düşürür. Mısır içerisindeki maddeler kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL’in düşürülmesine yardımcı olur. Bunun sebebi kolesterol emilimini artırmasıdır. Bu sayede damarlarda dolaşan kötü kolesterol hücreler tarafından emilir. Bu sayede kolesterol kaynaklı olarak oluşabilecek kalp ve damar rahatsızlıklarının da önüne geçebilmektedir.

Mısır tüketimi bol karbonhidrat kazandırdığından dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aşırı tüketimi kilo alma riskini doğurabilir.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir