migren nedir

Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Migren nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Yazımızda bu sorular üzerinde durmak istiyoruz. Tedavi edilebilen, nörolojik bir rahatsızlık olan Migren, diğer baş ağrısı şikayetlerinden farklı ele alınması gereken bir durumdur. Özellikle genç yaştaki kadınlarda, erkeklere nazaran üç kat daha fazla görülen bir sorundur. Genellikle şakaklarda zonklama şeklinde kendini belli eden baş ağrısı atakları vardır.

Migren Nedir?

Belirli aralıklarla kendini tekrarlayan baş ağrıları migren kaynaklıdır. Bu ataklar bazen ayda birkaç defa, bazen de yılda birkaç defa şeklinde kendini gösterir. Migrende, şiddetli baş ağrısının dışında, bulantı, kusma, ışık ve sese karşı hassasiyet ortaya çıkmaktadır. Migren ağrısı yaşayanlar, bu belirtiler nedeniyle günlük rutin işlerini yapmakta sıkıntı yaşarlar. Sinirsel (nörolojik) bir rahatsızlık olan migrenin ortaya çıkmasında, beyindeki bazı kimyasalların (ör: seratonin) yeterli miktarda olmaması veya etkilerinin az olması gibi faktörlerin etkili olduğu düşüncesi hakimdir.

Migrenin Nedenleri

Migrenin en önemli nedenlerinden biri kalıtımsal faktörlerdir. Ailede migren vakası olan kişilerin migrene yakalanma riski %40’tır. Anne ve babanın ikisinde de bulunuyorsa bu oran %75’e çıkmaktadır. Migrenin diğer nedenlerinden birisi de hormonal değişikliklerdir. Bu yüzden dolayı kadınlarda migrene daha sık rastlanmaktadır. Adet döneminde kadınlarda görülen şiddetli baş ağrılarının da migrenle ilişkili olduğu savunulmaktadır.

Migrenin Belirtileri Nelerdir?

Migrenin en önemli belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Ağrının şiddetiyle kişi, günlük işlerini yapmakta zorlanır ve dinlenme ihtiyacı duyar. Başta belirli bölgelerde yoğunlaşan ağrılar şeklinde hissedilir. Özellikle şakaklar, göz ve gözün arka kısmı, alın, başın arkası, kulağın arka tarafı ağrının yoğun olarak hissedildiği noktalardır.

Migrenin diğer belirtileri arasında, depresif ruh hali, dikkat ve konsantrasyon eksikliği, konuşma güçlüğü, ışığa ve sese karşı aşırı duyarlı ve tepkili olma durumu, aşırı iştah ya da iştahsızlık, midede şişme, kabızlık, ishal ve kokuya karşı aşırı duyarlı olma gibi semptomlar bulunmaktadır.

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktor tarafından öncelikle belirtilerin kesin olarak migren kaynaklı olup olmadığı araştırılır. Migrene benzeyen hastalıklardan ayırmak için gerekli durumlarda beyin tomografisi çekilir. Migrenden kaynaklı baş ağrısı şikayetlerini dindiren koruyucu ilaçlar kullanılır. Ataklar sırasında görülen bulantı ve kusma şikayetlerine karşı da doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılır. Tedavi sürecinde migreni tetikleyen faktörlerden olan, açlık, uykusuzluk, depresyon, stres, kan şekeri düşüklüğü, sigara, alkol, hormon tedavisi gibi durumların düzeltilmesiyle migren hastalığında ciddi anlamda iyileşmeler görülmektedir.

Tedavi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Migrenin tedavisi ile igili makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir