Migren Ve Migren Atağı Nedir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Migren Ve Migren Atağı Nedir

Migren Ve Migren Atağı Nedir, Migren tam olarak, bazı çevresel etkilerin tetiklediği şiddetli baş ağrısı olarak tanımlanabilir. Özellikle Türk toplumunda oldukça yaygın olan, ileri seviyede olduğu kabul edilen şiddetli baş ağrılarıdır. Sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte, hastada uzun süreli ve oldukça şiddetli şekillerde baş ağrıları görülür.

Günümüzde migren hastalığı, sinirsel yani nörolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Beyinde yer alan bir takım kimyasalların eksikliği, yada var olan bu kimyasalların tam olarak etkilerini gösterememesi neticesinde ortaya çıktığı  düşünülmektedir. Ancak migren hakkında sunulan bu sebep, migrenin temel sebebi olduğunun kesin kanıtı değildir.

Migren Ve Migren Atağı Nedir
Migren Ve Migren Atağı Nedir görsel

Özellikle kadınlarda daha sık görülen migrende baş ağrısı ataklar şekilden görülüp,  bu ataklar 3-4 saatten başlayıp, 72 saate kadar devam edebilmektedir. Migren ataklarının başladığı anlarda hastada, ışık ve ses aşırı hassasiyet gösterir. Yani hasta ışık ve sese karşı tahammülsüz olur. Hasta karanlık, sessiz ve ışıksız bir ortama geçerek uyumak ister.

Migren hastalığının evrelerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri vardır. Kadınların %12’sinde, erkeklerin ise %4’sinde, migrenin çeşitli evreleri görülmektedir.  Migrenin kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülmesinin sebebi, kadınlardaki hormonal değişikliklere bağlanmaktadır. Migren hastalığı yüksek oranda, 30 – 40 yaş arasında görülür. Özellikle 50 yaşının üzerine kadar migren hastası olmamış insanlarda, elli yaşından sonra migrene yakalanma ihtimali oldukça düşüktür.

Migren, ölümcül bir hastalık değildir. Genel olarak kafanın tek tarafında, zonklamalar şeklinde görülür.

 

Ayrıca kontrol et:

Skolyoz Derecesi Hesaplama

İÇİNDEKİLER Skolyoz Derecesi HesaplamaSkolyoz Derecesi Hesaplama İçin Farklı Bir Yöntem Skolyoz Derecesi Hesaplama yazımız içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir