Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler, Mide yanması her ne kadar hafife alınsa da günümüzde birçok insanın yaşam kalitesini düşürmekte ve etkisi altına alarak sağlık sorunları yaşamasına sebebiyet vermektedir. Ancak beslenme alışkanlıklarında yapılacak ufak düzenlemeler ile mide yanması şikayetleri azaltılabilir ve kontrol altına alınabilir.

Mide yanmasına en iyi gelen besinler sindirimi mümkün olduğunca kolay ve mide asidini tutan gıdalardır. Bu gıdalara örnek vermek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz; uzun süre tok tutmaları sebebiyle tam tahıllı gıdalar ve sindirimi kolay olması sebebiyle lifli meyvelerdir. Ancak asitli olan meyveler mide yanması şikayeti olanlar tarafından tüketilmemelidir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler
Mide Yanmasına İyi Gelen Görsel

Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Mide yanması şikayetlerinizin boyutu ve şiddeti önemlidir. Çok ciddi boyutlarda olan rahatsızlıklarınızda muhakkak doktora görünmeniz gerekir. Ancak hafif ve orta dereceli mide yanması problemleri ile karşı karşıyaysanız size sunacağımız mide yanmasına iyi gelen besinler ile ilgili önerilerimizi uygulayabilirsiniz. Böylece şikayetlerinizi hafifletebilirsiniz.

Sebzeler: Haşlanmış sebzeler en hafif gıdalar sınıfında yer alır ve sindirimi en kolay gıdalardandır.  Sebzeleri çeşitlendirerek vitamin ve mineral eksikliklerinizi de giderebilirsiniz. Haşlanmış sebzeler ile hazırlanmış hafif öğünler mide yanması sorunu yaşayanlar için en ideal çözümlerdendir. Sadece domates ve brokoli tüketimi sırasında biraz dikkatli olmalısınız. Domates içerisindeki asit sebebiyle, brokoli de gaz yapması sebebiyle yaşadığınız rahatsızlıkları arttırabilir.

Meyveler: Midenize fazla yük bindirmemek için en ideal çözüm lifli gıdalara yönelmektir. Mide asidinin daha az oluşması ile birlikte mide yanmalarınız da azalacaktır. Meyvelerden de mandalina, greyfurt, portakal, kivi, ananas ve çilek tüketiminde dikkatli olmak gerekir ve hatta mümkünse hiç tüketmemek en iyi çözüm olabilir. Çünkü içerisinde barındırdıkları yüksek seviyedeki asitler mide şikayetlerinizi arttırabilir.

Tam Tahıllar: Bu gurubun içerisinde yer alan bulgur, yulaf, esmer pirinç ve arpa gibi gıdalar içerisinde yüksek miktarda magnezyum, demir ve B vitamini barındırırlar. Mide yanmasına iyi gelen tam tahıllı gıdalar aynı zamanda genel sağlığınıza da katkıda bulunurlar.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir