Mide Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Mide kanseri çok sık görülen bir kanser türüdür. Mide kanserinde ve mide hastalıklarının oluşumunda beslenmenin rolü bulunmaktadır. Sağlıksız ve düzensiz beslenme, alkol ve sigara kullanımı mide kanserini tetikleyen nedenlerden bazılarıdır. Mide kanseri tedavisi ile ilgili yeni gelişmeler daha yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Mide kanserinin ilk belirtileri mide bölgesinde ki hazımsızlık, şişkinlik ve ağrıdır. İleriki durumlarda ise; karın ağrısı, kusma, iştahsızlık ve kilo kaybı hastalığın diğer belirtilerindendir. Fakat bu belirtiler sadece mide kanseri olan kişilerde değil, diğer mide rahatsızlığı olan kişilerde de görülebilir. Şişkinlik, yemeklerden sonra hazımsızlık, mideniz de ağrı gibi belirtileri fark ettiğiniz anda doktora görünmeli ve kontrol ettirmelisiniz.

Erken zamanda fark etmek, mide kanserinin tedavisi için önemli bir durumdur. Bundan dolayı mide rahatsızlığı yaşayanların vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmesi ve endoskopi yöntemiyle mide rahatsızlığının asıl nedeninin saptanması önemlidir. Endoskopi; ışıklı bir kamera olan esnek bir boru ile yemek borunuzdan ilerleyerek midenizi gözlemleyen bir araçtır. Rahatsızlık görülen kısımdan parça alınarak, incelenmeye gönderilir. Laparoskopi ile diğer organlarınıza yayılıp yayılmadığı kontrol etmek için kontrol edilip, testler yapılır.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri tanısını koyacak ve kanseri tedavi edebilecek uzmanlar; gastroenterologlar, cerrahlar ve radyasyon onkolog uzmanları ekip çalışması ile tedavi sürecini belirler. Konulan tanı, hastalığın evresi, yeri ve büyüklüğü tespit edildikten sonra, kanser hücresine en uygun tedavi yöntemi seçilip, tedavi süreci başlatılır.

Erken zamanda koyulan teşhis ve erken zamanda yapılan cerrahi müdahale hastanın tedavi süreci için önemlidir. Ameliyat ile hastanın midesi tamamen alınabilir, bağırsaktan yeni mide yapılabilir. Bu durum hastanın ve kanserin evresine göre değişebilir. Eğer tümör lenf bezlerine yayılmışsa kemoterapi yapılabilir.

Bir diğer mide kanseri tedavisi için yöntem ise ameliyat sırasında yapılan Hipertermi adı ile bilenen sıcak kemoterapi yöntemdir. Hipertermi tedavisi, tümörlü hücreyi 40 ile 42 derece arasında kemoterapötik ajanlarla yıkanarak uygulan bir yöntemdir. Bu şekilde tedavi edilen hastalarda son yıllarda oldukça olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Tedavi sonrasında, hasta tamamen iyileştikten sonra, hayatı boyunca beslenmesine dikkat etmeli ve düzenli olarak kontrole gitmelidir.
Mide kanserinden korunmak için fazla pişmiş et, salamura, konserve ve hazır yiyecekler tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Mide Kanseri ve Belirtileri başıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir