Mide Kanseri ve Belirtileri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Mide Kanseri ve Belirtileri

Mide Kanseri ve Belirtileri, Sindirim sistemi ile ilgili sık karşılaşılan kanser türlerinden birisi de mide kanseridir. Erken tanısı konulmadığında ölüm oranı yüksek olan kansere dikkat edilmeli; en ufak bir belirti hissettiğinizde bir sağlık kuruluşuna başvuru yapmalısınız.

 

Bilindiği gibi kanser tümör hücrelerinin kontrolsüz ve anormal bir şekilde çoğalmasıdır. Bunun neticesinde organ veya doku görevini yapamaz hale gelir ve tablo giderek kötüleşir. Mide kanserinde de durum böyledir. Tümör hücrelerinin çeşitleri vardır. En sık karşılaşılan tümör hücresi ise; adenokarsinom olarak adlandırılan tümör hücresidir.

Mide Kanseri ve Belirtileri
Mide Kanseri ve Belirtileri görselhttps://doktoruncevabi.com/

Bu tümör hücresi mide kanseri vakalarının %90’dan fazlasını oluşturur. Bunun dışında sarkom, limfom gibi tümör hücreleri de mide kanserine sebebiyet verebilmektedir.

 

Mide kanserinin ölümcül bir kanser türü olmasındaki en büyük neden hızlı bir şekilde yayılan ve seyreden bir kanser türü olmasıdır. Çoğunluk ile ülser şeklinde başlar ve giderek mideye yayılarak genişler. Bunun yanında çevredeki doku ve organlara da yayılma eğilimi gösterir.

 

Aynı zamanda kan ve lenf yoluyla da başta karaciğer ve akciğer olmak üzere tüm vücuda yayılabilir. Mide kanseri en çok 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Genetik ve beslenme alışkanlıkları en büyük nedenlerdendir. Yine alkol ve sigara kullanımı da bu riski artırmaktadır.

 

Erken aşamalarda teşhis edilen mide kanseri genellikle tedaviye cevap verir. Fakat geç tanısı konulmuş olanlarda prognoz genellikle kötüdür.

Mide kanserinin belirtilerinden bahsedecek olursak; en büyük belirtisi mide de rahatsızlık hissetmedir.

 

Yine sindirim güçlüğü, yemekten sonra şişkinlik hissiyatı, bulantı, iştahın azalması ve reflü gibi belirtilerdir. Daha ileri aşama mide kanserlerinde belirtiler daha da şiddetlenmektedir. Kanlı bir şekilde kusma, kilo kaybı, dışkıda kan görülmesi, midede aşırı ağrı gibi belirtiler daha ileri vakalarda görülür.

 

Mide kanserinde dediğimiz gibi erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanısı konulan mide kanseri vakalarında tedavi şansı çok daha yüksektir. Fakat ileri olgularda tedaviye yanıt verme olasılığı giderek düşmektedir. Özellikle 50 yaş üstünde buna dikkat edilmelidir. Erkeklerde daha fazla görüldüğü için 50 yaş üstündeki erkekler düzenli aralıklar ile sindirim sistemi yönünden muayene olmalıdır.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir