Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Mide ekşimesi, diğer bir tabirle mide yanması dediğimiz rahatsızlığın sebepleri ve nedenleri hakkında bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesi durumu genellikle çok fazla yemek yediğinizde ve yağlı yemekler yedikten sonra oluşuyorsa ilk yapmanız gereken yemek yeme düzeninizi yani beslenmenizi gözden geçirmek olmalıdır. Ancak yağlı olmayan ve hafif hazırlanmış yemeklerin ardından bile mide ekşimesi problemi ile karşı karşıyaysanız veya şikayetiniz 2-3 gün gibi uzun bir zamana yayılıyorsa, yaşamış olduğunuz sağlık sorunu gastrit veya reflü hastalıkları belirtileri arasındadır. Gastrit ve reflü hastalıklarında tedavi için erken teşhis çok büyük önem taşımaktadır. Rahatsızlık veren şikayetleri azaltmanın en iyi yolu ise doğru beslenmeye dikkat etmek olacaktır.

Mide Ekşimesi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesi rahatsızlıkları genellikle midedeki asit oranın artmasından meydana gelir. Normalde gıdaların parçalanabilmesi için mide asidi gereklidir. Normal koşullarda mide zarına zarar vermeyecek düzeyde ve yapıdadır. Ancak mide asitlerin salgı yapısındaki değişiklikleri veya artışları sebebiyle rahatsızlık yaşanmasına sebep olurlar. Yaşadığımız ve hissettiğimiz rahatsızlıkların bir diğer nedeni de mide salgısının yemek borusuna kaçmasıdır. Yemek borusunun yüzeyi mide asidi taşıyabilecek ve tutabilecek dokuya sahip değildir. Bunun sonucunda da yemek borusunda tahrişler oluşmaya başlar ve bizler bunu göğüste ağrı ya da yanma hissi olarak hissederiz.

Mide rahatsızlıkları yaşayanlar mide asidi üretimini tetikleyecek ve sindirim sırasında zorluk yaşatacak gıdalardan uzak durmalıdırlar. Normal sağlıklı bir insanın bile baharatı çok fazla olan ya da çok yağlı olan bir yemeği yedikten sonra rahatsızlık hissetmesi normaldir. Bu sebeple mide ekşimesi ile ilgili sorunlar yaşayanlar bu yemekler konusunda çok daha dikkatli olmalıdırlar

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir