Mide ağrısı nedenleri

Mide Ağrısı

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Mide ağrısı nedir? Neden olur? Nedenleri nelerdir? Mide ağrısı yaşamamak için nelere dikkat etmek gerekir? Tedavide neler yapılır? Bu soruların cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Sindirim sistemindeki en önemli organlardan birisi olan mide, onikiparmak bağırsağı ile yemek borusu arasında bulunan ve besinlerin sindirime hazır hale getirilmesini sağlamakla görevli organdır. Çok rastlanan bir sağlık problemi olan mide ağrısı birçok rahatsızlığın habercisi olabilir.

Mide Ağrısı Belirtileri

Mide ağrılarında en çok görülen şikayetler arasında ağrıların yanma, batma gibi hislerle kendini belli etmesidir. Mide ağrıları, aşırı yemek yenildiğinde hazımsızlıktan kaynaklı olarak ortaya çıkabildiği gibi, bir hastalıktan dolayı da oluşabilmektedir. Ağrı, hastalık kaynaklı ise, erken teşhis, hastalığın tedavisi açısından büyük önem taşır. Karın ve mide de görülen ağrılar en çok, hazımsızlık, safra taşı, gastrit, ülser, kolit hastalıklar ve mide kanseri gibi rahatsızlıklarla ilişkilidir.

Mide ağrıları geçmiyorsa, mutlaka uzman bir doktora müracaat edilerek, ağzının hangi nedenden kaynaklandığı öğrenilmeli ve buna uygun tedaviye başlanmalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunları atlanabilir ve telafisi mümkün olmayan noktalara gelinebilir.

Mide Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Mide ağrılarının ortaya çıkmasında etkili olan faktörler şunlardır:

  • Stresli olmak
  • Çeşitli besinlere karşı alerjinin olması
  • Daha önceden fark edilmeyen mide ile ilgili bir hastalık
  • Hormonlarla ilgili problemler
  • Aşırı yemek yenilmesi
  • Kabızlık
  • Aşırı şişmanlık
  • Gastrit
  • İshal
  • Hazımsızlık ve gaz sıkışması

Mide Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide öncelikle ağrıların hangi nedenden kaynaklandığı bulunmalıdır. Asıl neden bilindikten sonra, bu sorunu çözen tedavi metotları kullanılır. Midede ağrısı gibi şikayetlere hastanelerin dahiliye (iç hastalıkları) veya gastroentoloji bölümleri bakmaktadır. Şiddetli ve geçmeyen karın ağrısının tedavisinde endoskopik muayene, kan tahlili, tomografi, ultrason gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Mide Ağrısı Yaşamamak için Nelere Dikkat Edilmeli?

Devamlı mide ağrısı şikayeti olanların soğan, sarımsak gibi sebzeleri dikkatli tüketmesi gerekir. Asitli ve kafein içeren içecekleri tüketmekten uzak durulmalı, alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Yemekler düzenli ve ölçülü miktarda tüketilmeli, besinler ağızda iyice çiğnendikten sonra ufak lokmalar şeklinde yutularak yenilmelidir.

Yemekten önce bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmeli, uyku düzenini normal tutmalıdır. Hazımsızlık ve şişkinlikten kaynaklı mide ağrısı olanlar, spor ve egzersiz yapmalı, gece yeme alışkanlığından uzaklaşmalı, karbonhidrat yönünden zengin gıdaların tüketimini azaltmalıdır.

Önceki yazımız olan Kalorisi Yüksek Besinler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir