Mezoterapi Nedir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

İlk olarak 1952 yılında estetik amaçlı geliştirilen mezoterapi(orta deri tedavisi) tıbbi bir işlemdir. Minerallerin, enzimlerin, aminoasitlerin, vitaminlerin karıştırılarak; mikroenjeksiyon yoluyla (4-6 milimetrelik iğneler ile) cilt orta tabakasına enjekte edilir. Dünya çapında birden çok alanın tedavisinde yaygın olarak uygulanır.

Mezoterapi Uygulanan Durumlar Nelerdir?

 • Yüz gençleştirme,
 • Saç dökülmesi,
 • Selülit,
 • Yara izleri,
 • Vücut çatlakları (ergenlik ve hamilelik çatlakları),
 • Bölgesel (lokal) yağlanma gibi durumlarda uygulanabilir.

Mezoterapinin Yanıt Verme Süresi

Vücut yapısına ve hastalığın durumuna göre tedavinin yanıt verme süresi değişebilir. Fakat genel şartlarda 2-3 uygulama arası tedavi sonuç vermeye başlar.

Mezoterapinin Yan Etkileri

Tedavi gören bölgede geçici olarak çükür ve ezikler görülebilir. Tedavi sırasında kullanılan maddeler sistemik dolaşıma karışmaz bu nedenle tüm yan etkiler geçicidir.

Mezoterapi nedir

Mezoterapi Uygulamasıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tedavi uygulanırken, eğer iğneli mezoterapi uygulanıyorsa yalnızca suda çözünebilen yapıdaki ilaçlar kullanılmalıdır; iğnesiz mezoterapide ise yağda çözünen ilaçlar da kullanılabilir. Ayrıca kas dokusuna zarar vermemek için kas içine ilaç verilecek ise daha düşük konsantrasyonlarda uygulanmalıdır. Mezoterapi uygulamalarından önce ve sonra kanı sulandıran (örn: aspirin) ilaçlar kullanılmamalıdır. Seansları takip eden ilk günlerde sıcak banyo, 48 saat zorlayıcı aktiviteler ve hareketler ve yaklaşık 5 saat boyunca makyaj yapılmaması tavsiye edilir.

Kimlere Mezoterapi Uygulanamaz?

 • Kanser olan kişiler,
 • Hamile kadınlar,
 • Diyabet (şeker) hastalığı olan bireyler,
 • Kan pıhtılaşma sorunu olan bireyler,
 • Felç (inme) geçirmiş bireyler,
 • Kalp hastalığında birden fazla ilaç tedavisi gören bireyler mezoterapi tedavisinden yararlanamazlar.

Mezoterapi ile Yüz Gençleştirme

Yaşamın doğal sonucu olarak gelen yaşlanma artık tedavi edilebilmektedir. Yüzdeki kollajenlerin kaybı ve güneşten gelen zararlı ışınlar cildin görünümünü ve dolgunluğunu zamanla bozar. Ciltteki lekeleri tedavi etmek ve kırışıklıkları yok etmek için günümüzde en çok kullanılan pratik ve doğal tedavi mezoterapidir.

MezoliftNedir Kimlere Uygulanabilir ?

Kelime anlamı cilt germe olan mezolift kırışıklık tedavisinde iki başlık da incelenebilir. İlki kırışıklık yani yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) yöntemi; ikincisi kırışıkların dolgu malzemeleri başta olmak üzere farklı uygulamalarla yok edilmesidir.

Dekolte, boyun, yüz bölgelerindeki yaşlanma etkileri mezolift yöntemi ile yok edilmektedir. Güneş ışıklarına aşırı maruz kalanlara, sigara kullanan bireylere, orta yaş ve üzerinde kırışıklıklarından şikayet edenlere ve kuruluk, sarkma şikayeti olan bireylerde oldukça etkilidir. Eğer ciltte yaşlanma etkileri başlamadan uygulanırsa bu yöntem sayesinde cildiniz daha güzel, genç, canlı ve sağlıklı görünür. Mezoterapi sıkıntılı bölgeleri yeniler, kırışıklıkları azaltır, cilt rengi ve tonunu düzenler ve yaşlanmayı geciktirir. 3 seans olmak üzere 15 gün arayla yapılan uygulama yeterli olmaktadır.

Saç Mezoterapisi

Saçların tüm ya da bölgesel olarak azalması veya tamamen yok olmasında çevresel etkiler, genetiğiniz, stresli yaşam vs. etkilidir. Saçların dökülmesinde özellikle mevsim değişikliği ve kadınlarda 25-45 yaş arası özellikle doğumla beraber; erkeklerde ise 20-35 yaş arası özellikle askerlik zamanlarında ani artış görülmektedir. Yaşamın stresi hayatımızı, vücudumuzu etkilediği gibi saçlarımızı da olumsuz etkiler. Stres nedeni ile saç dersinde kan dolaşımının azalmasına neden olur. Bu durumlarda saç mezoterapisi organik malzemeler ve vitaminler ile kan dolaşımını hızlandırır.  Var olan saçlarımızı canlandırır ve sağlıklı bir görüntü oluşmasını sağlar. Kadınlarda erkeklere kıyasla daha etkilidir. Ayrıca saç mezoterapisi saçtaki kırılma ve çatallanmalara, kepeklenmeye, matlaşmış ve yıpranma sorununu, kaşıntıyı ve kafa derisindeki sivilceleri yok eder. Tamamen kelleşmiş bireylerde etkili olmamaktadır.

Selülit Tedavisinde Mezoterapi

Selülit oldukça geniş yaş aralığında ve tipik olarak kadınlarda görülmektedir. Kadınların %90 ı selülitlerinden şikayetçidir. Fakat mezoterapi tedavisi sayesinde derinin orta tabakası stimüle edilir, dolaşım canlanır ve bunların beraberinde selülit oluşum kaynağı engellenir. Selülit tedavisinde mezoterapi dünya çapında uygulanan başarılı bir yöntemdir.

Mezoterapi ile Bölgesel İncelme

Kol ve bacaklarda, bel, karın bölgesindeki yağlamalarda yıllardır uygulanan ve liposuctiona alternatif olan bir yöntemdir. Şikayetçi olunan bölgeye ya da uygulanan mezoterapi yöntemi sayesinde bölgedeki yağlar parçalanıyor ve incelirken sarkma selilüt gibi şikayetleriniz ortadan kalkıyor.

Kaynak : https://arminmustak.com/mezoterapi-ankara.html

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir