Mevzek Otu (Bahçe Hezeranı) Mevzek Otunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Mevzek Otu (Bahçe Hezeranı) Mevzek Otunun Faydaları

Mevzek Otu (Bahçe Hezeranı) Mevzek Otunun Faydaları , Doğu Akdeniz-Turan kökenlidir. Yakın Doğu, Kuzey Amerika, Sibirya ve Avrupa’da yaygın olarak yetişir. Ülkemizde de 1100 m’ye kadar yüksekliklerde yetişir. Tahıllar arasında, Yoncalıklarda, kültür bitkileri arasında ve otlaklar ile bakımsız, işlenmeyen alanlarda yetişir.
Devamlı çiçek açtığından, hatta biçildiğinde de sürgün verip yeni çiçek açtığından hezeran, süs bitkisi olarak da kullanılır. Bitkinin yeşil aksamı ve tohumu yüksek oranda alkaloit içerir. Alkaloit, çiçeklenme zamanında en yüksek orana ulaşır.

Çiçekleri, boya maddesi ihtiva eder. Yeşil boyamada ve sap ile karışımı mavi boyamada kullanılır. Elde edilen boya, mürekkep olarak kullanıldığı gibi gıda maddelerinin boyanmasında da kullanılır.

Çiçekler, idrar arttırıcı olarak ve solucan düşürmede

kullanılır. Nefes darlığı, baş ağrısı, göz ağrısı, böbrek ağrısı ile mesaneden taş ve kum düşürmede, kadın hastalıklarında, bağırsak iltihabının kurutulmasında yaygın olarak kullanılır. Tohum ve kurutulan yeşil aksamı, toz haline getirilip domuz yağı ile karıştırılarak uyuz hastalığının tedavisinde kullanılır.

Mevzek Otu (Bahçe Hezeranı) Mevzek Otunun Faydaları
Mevzek Otu (Bahçe Hezeranı) Mevzek Otunun Faydaları görsel

Mevzek Otu Zararları
Hezeran, hayvanlarda sinir sistemi ile mide ve kalp damalarına etki eder. Zira ihtiva ettiği delsolin, delkozin ve konsolidin güçlü alkaloitlerdir. Tohumlarında ayrıca alkanit asidi ve %25 yağlı maddeler bulunur. Hezeran geviş getiren büyük baş hayvanları ile koyunları zehirler. Yeminde %3 hezeran karışımı yiyen hayvan ölür. 
Not: Zehirli olduğundan, doktor kontrolünde alınmalıdır.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir