Tuberoskleroz vücutta pek çok organı birden etkileyen genetik bir hastalıktır. Beyin ve cilt bulguları ön palandadır. Kesin tedavisi bulunmamakla beraber bu konuda araştırmalar devam etmektedir.

Mercimeğin Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Mercimeğin Faydaları Nelerdir, Baklagiller familyasının bir üyesi olan mercimeğin faydaları saymakla bitmiyor. Mutfağımızdan neredeyse hiç eksik olmayan mercimek gerek çorba olarak, gerekse de yemek olarak tüketilmetedir. Yumuşak ve ince gövdeli bir ağacımsıda yetişen mercimek 20 ya da 70 santim arasında uzayabilen bir bitkide yetişmektedir. Mercimek taneleri yassı şekilli bir yapıya sahiptir.

Mercimek eski bir tarihe sahiptir. Ana vatanı akdeniz bölgesidir. Marmara, Güney Anadolu ve Ege’de de yetişebilmektedir. Mercimeğin kırmızı ve yeşil çeşitleri bulunmaktadır. Yeşil mercimek çorba salata, börek gibi yemeklerde kullanılmaktadır. Kırmızı mercimekten yine çorba yapılırken, bunun da yanında köfte de yapılmaktadır. Mercimek her mevsim kolayca bulunur. Kış aylarında soframızdan asla eksik olmaz. Adete vitamin ve mineral deposudur. Az kalorili ve proteinli yapısı sayesinde diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Tek olumsuz yönü hazmının zor olmasıdır. Eğer düzgün pişirilirse bu sorun ortadan kalkar.

Mercimeğin Faydaları Nelerdir
Mercimeğin Faydaları Nelerdir görsel

Mercimeğin Faydaları ?

Mercimek neredeyse et gibi bir besindir. 1 kg yeşil mercimek 1 kg etin taşıdığı proteini taşır. Özellikle etin pahalı olduğu şu günlerde günlük protein ihtiyacımızı mercimekten karşılayabiliriz.

Mercimek kalp ve damar sağlığının koruyucusudur. Yapılan araştırmalarda düzenli mercimek tüketen kişilerin kalp ve damar sağlıklarının güvence altında olduğu görülmüştür.

Mercimeğin faydaları içerisinde vucuda zindelik vermek de bulunmaktadır. Mercimek yedikten sonra vucuda zindelik gelir, ferahlarız. İçerisindeki maddeler bu durumun gerçekleşmesinde etkendir.

Mercimekte bulunan A vitamini gözler için faydalıdır. Mercimek ayrıca anne sütünün artırılmasında da etkindir.

Kan akışını hızlandırır. Bu durum kandaki zararlı maddelerin atımında etkendir. Dolaylı olarak damar hastalıklarının önüne geçer

Şeker hastalığı riski bulunan kişiler için de şifalıdır. Düzenli mercimek tüketmenin şeker hastalığı riskini azalttığı saptanmıştır.

Mercimek içerisinde bulunan C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara yakalanmanızın önüne geçer. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı sonucu oluşan hastalıklar için birebirdir.

Mercimeğin faydaları içerisinde kansızlık sorumuna çözüm de yer alır. Mercimek içerisinde yer alan demir mineralleri anemiye iyi gelir.

Mercimek yorgunluğa iyi gelir. Direnç sağlar, zindelik verir.

Kötü kolesterolün yayılmasının önüne geçer.

Sinir sistemini güçlendirmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir