Menopoz Yaşı ve Belirtileri

SON GÜNCELLEME: Mart 18, 2018

Bu yazımızda menopoz yaşı ve belirtileri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Menopoz, kadınlarda fizyolojik anlamda hormonal sistemde değişikliklerin görüldüğü ve adet kanamalarının kesilmesiyle gerçekleşen süreçtir. Ergenliğe girildikten sonra başlayan adet kanamaları, belli bir yaştan sonra durmaktadır. Kadınların doğurgan olma vasfını kaybettikleri bu dönem, her kadında farklı olsa da, ortalama 45 – 55 yaş arasıdır.

Menopoz dönemine yaklaştıkça kadınlarda yumurtlama azalmakta, östrojen seviyesi azalmaktadır. Adet kanamaları azalmaya başlar ve sonunda tamamen kesilir. Menopoza girme yaşlarının farklı olmasında, genetik faktörler, kişinin beslenme alışkanlıkları ve hayat tarzının etkisi büyüktür. Kadınlar, annesi ile görüşerek, menopoza girme yaşını öğrenerek, kaç yaşında menopoza gireceğini saptayabilir.

Menopoz Yaşı ve Etkileyen Faktörler

– Menopoz yaşı, gelişmiş ülkelerdeki kadınlarda yüksek, ekonomik alanda gelişmemiş ülkelerde ise daha düşük yaşlarda olmaktadır.
– Yapılan araştırmalarda, hiç doğum yapmamış kadınlar, doğum yapan kadınlara göre daha erken menopoza girmektedir.
– Fiziksel özelliklerin de menopoz yaşında etkisi bulunmaktadır. Boyu uzun ve kilolu kadınlar, boyu kısa ve zayıf kadınlara göre daha geç yaşta menopoza girmektedir.
– Sigara kullanan kadınların, daha erken menopoza girdikleri ifade edilmektedir.

Erken Menopoz Nedir? Neden Olur?

Günümüzde kadınların da aktif olarak iş hayatına girmeleri, evlilik ve çocuk sahibi olma yaşlarını yükseltmiştir. Yoğun iş hayatının getirisi olan stres ve yorgunluk üreme sistemi üzerinde negatif sonuçlara yol açmaktadır. Radyasyon yayan teknolojik aletler, sigara ve alkol kullanımı, fast-food tarzı sağlıksız beslenme düzeni, kadınların doğurganlıklarını olumsuz etkilemekte ve yumurta rezervlerini azaltmaktadır.

Tüm bu sebepler birleştiğinde, 40 yaşından önce, yani ortalama menopoz yaşından daha erken yaşlarda menopoza girilmektedir. Çeşitli nedenlerle bebek sahibi olmayı erteleyen kadınların, her yıl düzenli olarak kontrole gelmesi, hormon düzeylerinin ölçümünü yaptırması, vajinal ultrasonografi ile yumurtalık rezervini ölçtürmesi gerekmektedir.

Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır?

Aşırı zayıf ve kilolu bir vücudunuz varsa, ideal kilonuza gelmeye çalışın. Stresten uzak bir hayat tarzı benimseyin. Sigara içmeyin, içilen ortamlardan da uzak durmaya gayret edin. Düzenli spor ve egzersiz yapmayı alışkanlık edinin.

Bol bol güneşlenerek, D vitamini alın. Kalsiyum içeren süt, yoğurt gibi besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Antioksidan etkili besinler olan, lahana, brokoli, havuç, balık, karnabahar, ceviz, fındık, üzüm gibi besinleri tüketmeye özen gösterin.

Erken menopozla ilgili ayrıntılı bilgi için Erken Menopoz Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

diş bakımı

Diş Bakımı

İÇİNDEKİLER Diş Çürüklerinin ÖnemiDiş Bakımı için Hangi Malzemeler Kullanılmalı?Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Diş bakımı, vücut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir