Menopoz Nedir Belirtileri Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Menopoz Nedir Belirtileri Nelerdir

Menopoz Nedir  Belirtileri Nelerdir, Kadınların doğurganlıklarının sona ermesine yani adetlerinin tamamen bitmesine menopoz denir. Menopoz 35 yaşın altında olursa buna erken menopoz denir. Ortalama menopoz yaşı 48 – 52 arasındadır.

Menopoz belirtileri genel olarak düzensiz adet görme, adet öncesi ateş basmalarıdır.

Menopoz Nedir  Belirtileri Nelerdir
Menopoz Nedir Belirtileri Nelerdir görsel

Erken Menopoz Nedenleri ?

Erken menopoza girmede sigara, stres, hava kirliliği, kötü beslenmenin rolü büyüktür. Ailesinde erken menopoz olan ve adet düzensizliği başlayan gençlerin jinekoloğa başvurmaları gerekmektedir. Yapılan hormon tahlilleri ve ultrason görüntüleri ile teşhis edilebilen menopoz geciktirilemez ama uygulanan tedavilerle adetlerin devamı sağlanır. Sıkıntıları azaltılabilir.

Menopozda doğurganlık ortadan kalktığı için genç kızların ailelerindeki erken menopoz durumlarını incelemeleri ve ortalama olarak 10 yıl çıkararak kendi menopoz dönemlerini tahmin etmeleri önerilir. Erken menopoz durumunda tüp bebek uygulamasıda yapılamadığı için çocuk sahibi olmak isteyenler bu duruma dikkat etmelidir.

Normal yaşda menopoza girmek, dengeli beslenme, düzenli spor ve doktorunuzun vereceği rahatlatıcı tedavilerle birlikte korkulacak bir durum olmaktan çıkmaktadır. Menopoz sonrası bayanların düzenli olarak kemik ölçümü ve mamografi çektirmeleri gereklidir. Doktorunuz bu konuda size gerekli bilgileri verecektir. Menopoz kesinlikle bir son değil sadece yeni bir başlangıçtır.

 

Ayrıca kontrol et:

Skolyoz Derecesi Hesaplama

İÇİNDEKİLER Skolyoz Derecesi HesaplamaSkolyoz Derecesi Hesaplama İçin Farklı Bir Yöntem Skolyoz Derecesi Hesaplama yazımız içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir