Menopoz ve osteoporoz

Menopoz Belirtileri Ve Osteoporoz

SON GÜNCELLEME: Mart 18, 2018

Menopoz, kelime anlamı olarak son adet demektir. Bir kadın eğer bir yıldan beri adet görmüyorsa o kadın menopoza girmiş kabul edilir. Menopoz, kadının doğurganlığının sona erdiğini gösterir, çeşitli hormonal ve fiziksel birçok değişimi beraberinde getirir. Menopoz belirtileri ve osteoporoz arasında yakın bir ilişki bulunur.

Menopoza girme yaşı her toplumda ve her bölgede değişmekle birlikte, ortalama elli yaş civarındadır. Bazı kadınlar kırklarının ortalarında menopoza girerken bazıları da 50li yaşlarından  sonra girmektedir. Menopozun belirtilerinin başlamasından itibaren geçen ortalama 12 aylık süreye de perimenopoz denir. Menopoza girme yaşı her kadının genetik özeliklerine ve çevresel şartlarına göre değişse de 40 yaşından erken gerçekleşen menopoza erken menopoz denir. Ülkemizde kadınların menopoza girme yaşı ortalama 46,7’dir.

Menopoz bir hastalık değildir, yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Eğer meydana gelen değişiklikler kişiyi çok rahatsız etmiyorsa bir tedavi gerektirmez. Her kadının doğuştan itibaren belli bir sayıda yumurta rezervi vardır. Her adet döneminde bu yumurtalardan bir tanesi kullanılır, spermle birleşirse gebelik oluşur. Eğer spermle birleşmez ise adet kanaması ile atılır. İşte bu yumurtaların her adet döneminde atılarak nihayetinde bitmesi sonucu menopoz meydana gelir. Menopozda östrojen ve progesteron düzeylerinde düşme meydana gelir. Bu da vücutta çeşitli değişikliklere yol açar.

Menopoz’dan Şüpheleniyorsanız Buna Dikkat Edin !

Menopoz ilk önce adetlerde düzensizleşme ile kendini gösterir. İki adet kanaması arası geçen sürenin uzaması veya kısalması, kanama miktarının artması veya azalması gibi durumlar görülebilir. Uyumada zorluk, terleme, sıcak basmaları, vajinal mukozada kuruluk, kalpte çarpıntı, unutkanlık gibi sorunlar görülebilir. Ayrıca menopozdan sonra, normalde kadınlarda daha az olan kalp ve damar hastalıkları riski erkeklerle eşitlenir.

Osteoporoz da, menopoz ile birlikte görülen önemli sağlık problemlerinden biridir. Esas olarak östrojen hormonunun azalmasından kaynaklanan osteoporoz, kemik kırıklarına sebebiyet vermektedir. Zayıflayan kemikler zor iyileşmektedir. Özellikle kalça ve omurgadaki kırıklar ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir.

Menopoza Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir