Menenjit Nedir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Menenjit, Omurilik ve beyni kaplayan koruyucu zarda meydana gelen “akut” iltihaplanmaya Menenjit adı verilir. Bu iltihap (enflamasyon) virüs, bakteri ya da diğer mikroorganizmaların enfeksiyonu sonucunda meydana gelir. Nadiren ilaçlardan da kaynaklanabilir. Omurilik ve beyne yakın kısımlarda oluştuğu takdirde hayati bir riskten bahsedilmesi mümkündür. Bebeklerde ise bağışıklık sisteminin zayıflığından faydalanır. B grubu streptokoklar ile E.coli adlı iki bakteriden kaynaklanmaktadır. Beyin zarındaki iltihaplanma “kafa çiftleri”nin işlevini bozmakta, göz kasları ile yüz kaslarında sorunlara yol açar. İşitme duyusunda da problem yaşanmasına sebebiyet verir. Toplardamardaki kan pıhtısına da neden olabildiği gibi vücudun bazı parçalarında da işlev bozukluğuna neden olabilmektedir. Kimi zaman da zayıflamaya sebeptir.

Çocuklarda Menenjit

Enterovirüsler çocuklarda menenjit vakalarına en çok sebebiyet veren virüs grubu üyesidir. Ayrıca herpessimpleks ve benzeri virüsler de bu konuda etkendir. B grubundaki streptokoklar ve B tipi hemofilusinfluenza  grubu bakteriler de menenjit sebepleri arasındadır. Hapşırma ve öksürme yoluyla viral menenjit oluşur. Hijyenik olmayan yaşam şartları da buna sebep olabilmektedir. Tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra ellerin yıkanmaması en büyük yaygınlaşma nedenlerinden biridir. Menenjite sebebiyet veren bakteri vücudun dışında uzun bir süre canlı kalamaz. Bu nedenle virüslü kişiye yakın teması halinde bebeklere bulaşabilme riski çok yüksektir. Öpme, dokunma, hasta kişinin öksürüğü veya hapşırığı, diş fırçasının başkaları ile paylaşılması örnek gösterilebilir.

Menenjit Belirtileri

Viral menenjite kıyasla bakteriyel menenjit daha tehlikelidir. Aniden ortaya çıkan belirtiler hızla şiddet kazanır. Bebekler ile 5 yaş altındaki çocuklarda vakit kaybetmeksizin en yakın sağlık kuruluşunun aciline başvurulması gerekmektedir. Yüksek ateş, yemek yememe, el ve ayaklarda aşırı ısı kaybı, sinirlilik hali, hızlı ve hırıltılı nefes alıp verme, ciltte döküntü ve kızarıklık, bıngıldağın şişmesi ve hassaslaşması, boyun ağrısı ve tutulması, parlak ışığa hassasiyet göstermesi bebeklerde görülen menenjitbelirtileri arasındadır. Bunların hepsi söz konusu olabildiği gibi kısmen de gerçekleşebilir. 5 yaş üzerinde belirtiler, kusma, ateş, el ve ayakta aşırı soğukluk, şiddetli kas ağrıları, uyanmada sıkıntı yaşanması, solgun cilt, zihin karışıklığıdır.

MenenjitTedavisi

Viral Menenjit’e göre daha ziyade tehlikeli olan bakteriyel menenjit tedavisi hastanede yapılır. Ciddi bir hal söz konusu ise yoğun bakıma alınmalıdır. Bakterilerin temizlenmesi adına hastaya ağız yoluyla veya damar yolundan antibiyotik verilir. Ayrıca serum ve oksijen takviyesi de verilebilir. Beyin etrafındaki şişliğin alınması için steroid ilaçlar da kullanılabilmesi mümkündür. Antibiyotik tedavisi olumlu sonuç verirse hasta 1 hafta hastanede yatar. Viral menenjit daha hafif geçmekte olup evde tedaviye devam edilir. Bol dinlenme tavsiye edilir. Ağrı kesici ile baş ağrısı hafifletilebilir. Hafif ve orta derece menenjitin düzelme süresi 5-14 gün arasında değişiklik göstermektedir. Mide bulantısı için de ilaç tedavisi uygulanır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir