meme kanseri ris faktörleri

Meme Kanseri Risk Faktörleri Önleme Yolları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Meme kanseri risk faktörleri nelerdir? Kimler yüksek riske sahiptir? Önlemek için neler yapılabilir? %100 önlemek mümkün mü? Meme kanseri belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Meme Kanseri Önleme Yolları

Meme kanserinin ortaya çıkmasını kesin olarak önleyen bir yöntem bulunmamaktadır. Fakat erken teşhis ise kanserin tedavi şansı oldukça yüksektir. Erken teşhis için şunları yapmaya dikkat edin:
• Kendiniz, düzenli olarak her ay meme kanseri belirtilerine bakarak, memelerini kontrol edin.
• Risk faktörlerini inceleyip, bu faktörlerin sizde olup olmadığına dikkat edin.
• Her yıl meme doktoruna muayene olun.
• Menopoza yakın yaşlarda ve sonrasında her yıl düzenli olarak mamografi çektirmeyi unutmayın.
• Sağlıklı beslenin. Alkolden ve sigaradan uzak durun. Aşırı kilonuz varsa verin. İdeal kilonuzda kalmaya dikkat edin. Düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirin.

Meme Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Cinsiyet ve yaş özellikleri: Bu iki faktör meme kanserindeki en önemli risk faktörlerindendir. Meme kanseri kadınlarda, erkeklere göre 100 kat daha fazla oranda görülmektedir. Yaş olarak ise orta yaş ve üzeri kadınlarda meme kanserine yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmaktadır.

Aile ve Akrabasında Göğüs Kanseri Vakaları Olması: Yakın akrabası içinde meme kanserine yakalanan kişilerin meme kanserine yakalanma riski, ailesinde bu hastalık görülmeyenlere göre daha fazladır. Bu risk, yakınlık dereceleri ve meme kanserine yakalanan aile fertlerinin sayısı ile de yakından ilişkilidir.

Genetik faktörler: BRCA-1 ve BRCA-2 gibi genleri mutasyona uğrayan kadınların, meme kanserine yakalanma riskleri daha fazla olmaktadır.

Hormonal faktörler: Menopozdan sonra hormon tedavisinin meme kanserine yakalanma riskini arttırdığı gözlenmiştir. Östrojen hormonu kullananlarda 1,5 kat, östrojen ve progesteron şeklinde hormon tedavisi uygulanan kadınlarda risk 2,5 kat fazla olmaktadır.

Radyasyon: Daha çok, 10 – 14 yaşları arasında, memelerin gelişim sürecinde radyasyona maruz kalmak, riski artırmaktadır.

Beslenme: Yağlı yiyeceklerin uzun süre boyunca tüketimi, serum östrojen seviyesini yükselttiğinden, riski artırdığı düşünülmektedir. Alkol tüketiminin de meme kanserine yakalanma ihtimalini arttırdığı, yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Obezite: Vücut kitle indeksi, obezite değerlerindeki kadınlarda meme kanserine yakalanma riski daha fazladır.

 

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinin tedavisinde; cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve hormonoterapi gibi farklı tedavi metotları uygulanmaktadır. Meme kanserinin esas tedavisi eğer kanser dokusu çıkarılabilecekse cerrahi tedavi yapılmasıdır.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir