Melisanın Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Mart 8, 2018

Melisanın Faydaları Nelerdir, Melisanın faydaları, Latince ismi melissa officinalist olan melisa bitkisi diğer adlarıyla limon otu, oğul otu, bal arısıdır. Sakinleştirici özelliği ile bilinen bitki nane familyasına aittir. Kullanımı orta çağlara kadar uzanan melisa özellikle stres ve kaygıyı azaltır, uyku getirir, iştah açar, ağrıyı rahatlatır ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olacak şekilde kullanımı tercih edilmiştir.

Tarihin eski dönemlerinde bile, yaraları iyileştirme, zehirli böcek ısırıkları ve arı sokmalarının tedavisine kullanılmıştır. Günümüzde ise daha çok kedi otu, papatya, şerbetçi otu gibi diğer yatıştırıcı ve sedatif özelliğe sahip bitkiler gibi kullanılmaktadır. Uçuk gibi sorunların tedavisinde kullanılan kremlerin yapımında da melisa özütünden yararlanılmıştır.

Melisanın Faydaları Nelerdir
Melisanın Faydaları Nelerdir görsel

Melisa otunun sağlığa faydaları ?

Melisanın faydalar, Sindirime destek olur: Melisa sindirim sistemini düzeltmede aktif bir rol üstlenmektedir. Şişkinlik ve gaz gibi sindirim sistemini problemlerini gidermede kullanılan melisa, sahip olduğu uçucu yağlar sayesinde gastrointestinal sistemde yatıştırıcı bir etki gösterir. İçerdiği sedatif özelliklere sahip kimyasallar mide ve bağırsak sistemindeki sorunları yatıştırmaya yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Melisanın faydaları içerisinde bağışıklık sistemini uyarmaktır. Antiviral ve antibakteriyel olan melisa otu, aynı zamanda da kafeik ve rosmarinik asitleri bol miktarda ihtiva etmektedir. Melisa otu sağlıklı bir bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hücre çeperlerinin güçlendirilmesine de destek olmaktadır. Aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşabilen melisa otu, antibiyotik etkisi göstermektedir.

Melisa Güçlü bir antioksidandır: Melisa otu, reaktif oksijen türlerini nötralize eden güçlü antioksidanlar arasında bulunan kafeik asit ve rosmarinik asit bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda ağrılı durumları yatıştırma konusunda işlevsel olan doğal bir anti-inflamatuar gibi davranan öjenol maddesini içermektedir. Bu bileşikler derin antibakteriyel ve antiviral özellikler sunar ve hücreleri korumaya yardımcı olmaktadır.

Melisa Karaciğer sağlığını destekler: Melisa otu toksinleri yani zehirli maddeleri vücuttan atmaya yardımcı olarak karaciğer sağlığını korumayı desteklemektedir. Doğru besinleri  almadığımız zaman, detoksifikasyon süreci zamanla karaciğeri yıpratmakta ve karaciğerde hastalıklara yol açmaktadır. Fakat melisa otu toksinlerin yol açtığı zararlı etkilerden karaciğeri koruması için adeta bir ilaç gibi çalışmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir