Melisa Çayı Faydaları ve Hazırlanışı

SON GÜNCELLEME: Kasım 19, 2017

Melisa Çayı Faydaları ve Hazırlanışı

Melisa Çayı Faydaları ve Hazırlanışı, Bitkisel çay dediğimizde akla ilk gelen çaylardan birisi melisa çayıdır. İlk olarak melisa hakkında kısa bir bilgi verelim ve melisa çayının tarihçesine bakalım. Melisa MS ilk yıllarda tedavi amacı ile Roma ve Yunan imparatorluklarında kullanılmıştır. İsmide Yunanca “arı” kelimesinden köken almaktadır. Özellikle Orta Çağ yıllarında Avrupa kıtasındaki popülerliği artmıştır. Nane familyasında yer alan bir bitkidir. En bilinen özelliği sakinleştirici olmasıdır. Akdeniz ülkeleri ile Güney Avrupa’da yetişir. Hafif bir limonumsu kokuya sahiptir. Yaz aylarının sonuna doğru küçük ve beyaz çiçekleri açar. Bazı bölgelerde nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsam isimleri ile de bilinir.

Melisa Çayı Faydaları ve Hazırlanışı
Melisa Çayı Faydaları ve Hazırlanışı görsel

Melisa çayının faydalarından bahsedecek olursak; stresi azaltma etkisi, uyku bozukluklarına karşı düzeltme etkisi, uçuk gibi cilt problemlerinde olan etkisi öncelikli olarak sayılacak faydaları arasındadır. Bunun yanında egzama ve mantar hastalıklarında, Alzheimer hastalarında da faydaları görülmüştür. Yine mide rahatsızlıklarında, sindirim sistemine ait problemlerde, gaz problemlerinde faydalıdır. Bunun yanında ter atılımına yardımcı olur ve ateşi düşürücü etkisi de vardır.

Melisa çayı nasıl hazırlanır? Sorusuna da hemen cevap verelim isterseniz. 200 ml kaynayan suyu ateşten alıp üzerine 4 gram kadar kurutulmuş melisa atın. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Aynı zamanda hazır poşet melisa çaylarını da tüketebilirsiniz.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir