• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
MCHC Nedir? MCHC Düşüklüğü ve Yüksekliği

MCHC Nedir? MCHC Düşüklüğü ve Yüksekliği

MCHC Kan Testi Nedir? Bir kan testi, hastalıkların, minerallerin ve tuzların eksikliğinin ve bir vücut organının işlevinin belirlenmesinde son derece önemlidir. Test, hastanın damarından az miktarda kan çıkararak bir laboratuarda gerçekleştirilir. Birkaç kan testi türü vardır. Bir doktor tıbbi bir durumdan şüpheleniyorsa; O bozukluğu belirlemek için özel kan testi yapmasını önerir. Bu yazımızda MCHC kan […]

MCHC Kan Testi Nedir?

Bir kan testi, hastalıkların, minerallerin ve tuzların eksikliğinin ve bir vücut organının işlevinin belirlenmesinde son derece önemlidir. Test, hastanın damarından az miktarda kan çıkararak bir laboratuarda gerçekleştirilir. Birkaç kan testi türü vardır. Bir doktor tıbbi bir durumdan şüpheleniyorsa; O bozukluğu belirlemek için özel kan testi yapmasını önerir. Bu yazımızda MCHC kan testi konusunu ele aldık.

MCHC, kırmızı kan hücrelerinde (RBC) hemoglobin (Hb) konsantrasyonunun tahmin edilmesine yardımcı olan böyle bir kan testidir. MCHC, Mean corpuscular hemoglobin concentration için kullanılan bir kısaltmadır. Düşük veya yüksek MCHC, anemi türünün belirlenmesinde önemli parametrelerden biridir. Düşük bir MCHC düzeyi demir eksikliği anemisinin bir göstergesidir; buna karşın yüksek düzey, makrositer anemi olarak da adlandırılan B12 anemi vb vitamininin bir göstergesidir.

MCHC’nin Kan Testinin Önemi Nedir?

Kanındaki MCHC sayısını öğrenmek için öncelikle normal değerin ve nasıl hesaplanacağı bilinmelidir. Yetişkin bir bireyde MCHC’nin normal değeri % 28 – 36 arasında, çocuklarda % 32 – 34 arasında değişmektedir. Bununla birlikte, aralık testin yapıldığı makineye göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle, laboratuvar raporunda verilen normal değeri okumak önemlidir. MCHC’yi hesaplamak için, laboratuvar teknisyeni veya makine standart bir formülasyon kullanmaktadır. Bu, doldurulmuş kırmızı kan hücresi miktarına bölünen hemoglobin yüzdesi.

Hasta, yorgunluk, solgunluk belirtileri gösteren bir doktora danışınca veya herhangi bir organdan bir enfeksiyon veya kanama olması durumunda, belirli kan testleri önerir ve MCHC sayısı, test edilmesi gereken bileşenlerden biridir. Testte genellikle MCV (ortalama vücut hacmi) gibi diğer kan testleri de önerilir. MCHC sayısı öncelikle anemi türünün teşhisi için bir gösterge ve durumun ne kadar şiddetli olduğunu gösterir.

MCHC Normal Seviyeleri

Ortalama yassı kütle hemoglobin konsantrasyonu için referans aralıkları aşağıdaki gibidir:

  • MCH: Yetişkinlerde 27-33 pikogram (pg) / hücre
  • MCHC: Yetişkinlerde 33-36 g / dL

Normal değerler laboratuara bağlı olarak değişebilir.

MCHC Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Ortalama korpusküler hemoglobin konsantrasyonunun ortalama seviyesi % 33 civarındadır. Seviyeleriniz % 28’in altındaysa, doktorunuz onları çok düşük sayabilir. Bu düşük düzeyler zamanla kan kaybı, vücutta çok az demir veya hipokromik anemiye neden olabilir. Hipokromik anemi veya demir eksikliği anemi, genellikle kırmızı kan hücrelerinin düzgün çalışması için yeterli miktarda hemoglobine sahip olmadığı anlamına gelir. Durum böyle ise, daha fazla araştırma yapılmalıdır. Demiri emme, iç kanama, herhangi bir gastrointestinal tümör veya spesifik bir durumunuz olabilir.

Sonuç itibariyle kan testi yaptırdınız ve MCHC düşüklüğü bulunuyorsa önemsenmesi gereken bir durumdur.

MCHC Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Ortalama korpusküler hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) seviyesi % 33’den yüksekse bu duruma MCHC yüksekliği denir. Yüksek MCHC seviyelerinde ise makrositer anemi hastalığına sahip olma ihtimaliniz vardır. Ayrıca MCHC Yüksekliğine Folik asit eksikliği, karaciğer hastalığı, kalıtsal sferositler ve B12 vitamini eksikliği neden olabilmektedir.

[highlight color=”red”]MCHC Kan Testi konusunda sormak istediklerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.[/highlight]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?