Mayıs Papatyası (Tıbbi Papatya) ve Mayıs Papatyasının Faydaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Mayıs Papatyası (Tıbbi Papatya) ve Mayıs Papatyasının Faydaları

Mayıs Papatyası (Tıbbi Papatya) ve Mayıs Papatyasının Faydaları, Drog olarak kullanılan kısımları çiçekleridir. Özellikle bebeklerin ve çocukların koruyucusudur. Zira her türlü sorunları için çiçeklerinden infüsyon şeklinde çayı hazırlanır. Çayı ve tentürü dahilen alınır.

Çayı; iltihap kurutucu, sakinleştirici, kramp çözücü, gaz çıkarıcı, mide rahatsızlıklarında ağrı kesici, mide mukoza iltihabını kurutucu, mide ülserini iyileştirici olarak kullanılır. Mide ülseri için birkaç hafta süreyle ve yemeklerden 30 dakika kadar evvel ve günde 3 defa birer bardak içilir.

Safra kesesi kaynaklı mide rahatsızlıklarında; eşit miktarda mayıs papatyası, nane, oğulotu karışımından hazırlanan çayı içilir. Eğer mide rahatsızlığı, sinirsel kaynaklı ise mayıs papatyası ve oğulotu karışımı yeterlidir.

Tentürü; göz ve kulak iltihaplanmalarında, kramplı mide ağrısında, sinir sisteminin tedavisinde, diş ağrısında, yüz ve kafa nevraljinlerinde ve romatizmal ağrılarda bir fincan ılık suya 20-30 damla damlatılır ve günde 3-5 defa birer fincan alınır.

Mayıs Papatyası (Tıbbi Papatya) ve Mayıs Papatyasının Faydaları
Mayıs Papatyası (Tıbbi Papatya) ve Mayıs Papatyasının Faydaları görsel

Buğusu; üst solunum yollarında meydana gelen tahrişlerde ve iltihapların kurutulmasında buharı solunur. Kronik nezle ve kronik ağız boşluğu iltihabında kullanılır.

Gargara; mukoza ve deri iltihaplarını kurutmak ve mantar hastalıklarında antiseptik olarak yararlanılır.

Oturma banyosu; anal ve vajinal bölgelerdeki tahriş ve iltihaplanmalarda kullanılır.

Yağı; romatizmal kas ağrılarını gidermek için ağrıyan yerlere papatya yağı ile masaj yapılır.

Not: Normal dozlarda bilinen bir yan etkisi yoktur. Sürekli kullanılmamalıdır. Çayının suyu ile göz banyosu yapılmamalıdır.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir