Marulun Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Marulun Faydaları Nelerdir, Marulun faydaları, marul kısa ve yeşil görüntüsüyle her canlının sevdiği bir yiyecektir. Boyunun aksine sağlık açısından oldukça faydalıdır. İnsanlık tarihinin en eski besinlerinden bir tanesidir. Marulun çıkış yeri, Akdeniz ve Ortadoğu bölgesidir. Ancak bütün dünya mutfaklarında kullanılır hale gelmiştir. Özellikle salataların vazgeçilmezidir. Et yemeklerine de, özellikle sandviçlere konuşmaktadır.

Marul tam bir vitamin ve mineral deposudur. B1 ve B12 vitaminlerini içeren marul, A ve K vitaminleri açısından da zengindir. Bunun dışında potasyum içermektedir. İçerisinde potasyum dışında magnezyum gibi pek çok mineral yer almaktadır.

Marulun Faydaları Nelerdir
Marulun Faydaları Nelerdir görsel

Marulun Faydaları Nelerdir?

Marul etkili miktarda demir içerir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi gibi problemlere devadır. Ayrıca saç dökülmesine karşı saçları güçlendirici etkisinin bulunduğu düşünülmektedir. Demir kan ve damar sağlığını da korur. Beyine oksijen taşınması noktasında hayati bir öneme sahiptir.

Marul saç ve cilt sağlığını korumaktadır. İçerisinde bulunan K vitamini de gebelik döneminde annelere ihtiyaç duyduğu K vitamini ihtiyacını gidermede etkindir.

Marulun Cilde Faydaları: Günlük tükettiğiniz marul, cilt hücreleri için gerekli olan A vitaminin tamamını karşılamaktadır. Cildi canlı tutar, cilt hücrelerinin sağlığını korur. Cilt üzerindeki kan dolaşımının sağlıklı şekilde devamlılığına da katkıda bulunur. Bunun ana nedeni ihtiva ettiği potasyumdur.

Marul antioksidan bir maddedir. Cildi toksinlerden temizler, cilt gözeneklerinin açılmasını sağlar. Doğal nemlenmede etkilidir. Kuru ciltleri nemlendirir. Tabii bu dediğimiz durumların yaşanması için marulu yemek yerine, cilt maskesi olarak kullanmanız daha işlevsel olacaktır.

Marulun uyku sorunlarına da etkili olduğu görülmüştür. Uyku sorununa katkısının yanı sıra, iyi bir de idrar söktürücüdür. Akşamları marul salatası tüketerek deliksiz uyku çekebilirsiniz. Uyku sorunu olanlar marul tüketebilirler. Melatonin salgısının artmasına yardımcı olacaktır.

Marulun faydaları arasında saçları güçlendirmek de bulunmaktadır. Marul içerisindeki mineraller saç için çok faydalıdır. Demir başta olmak üzere sahip olduğu diğer mineral ve vitaminler saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar, dökülmekte olan saçların dökülmesini engeller. Elbette genetik durumlardan ötürü yaşanan saç dökülmelerini engelleyememektedir.

Marul iyi bir protein kaynağıdır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde protein deposu olarak kullanılabilir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir