Mantarın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Mantarın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir, Mantar çok kolay yetişiyor olmasına karşın, sağlık açısından çok faydaları olan bir besindir. Çok kolay yetiştiğinden ötürü «mantar gibi bitmek» tabiri kullanılmıştır. O kadar çok türü vardır ki duysanız şaşırırsınız. Araştırmalara göre 1 milyonun üzerinde mantar türü saptanmıştır. Her mantar türü bulunduğu coğrafi konumlara göre değişkenlik göstermektedir. Mantarlar sağlık açısından pek çok faydaya sahip olsa da bazır türleri zehir içermektedir. Bu yüzden doğada kendi haline biten her mantar asla yenmemelidir. Özel şartların sağlanarak yetiştirilmiş olan mantarlardan başka mantar tüketilmemelidir.

Sağlıklı olan mantarları kıymetli yapan detay elbette içerdiği vitamin ve minerallerdir. O kadar çok çeşitli mantar türü vardır ki, çoğu mantar birbirlerinden değişik vitamin ve mineral içermektedir.

Ancak genelleyecek olursak mantarlar C ve D vitamini açısından oldukça zengindir. Bunun yanında fosfor, potasyum, sodyum, selenyum, magnezyum, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin bir gıdadır.

Mantarın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir
Mantarın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir görsel

Mantarın Faydaları Nelerdir?

Mantarlar türlerine göre sağlığa faydaları da değişmektedir. Bir mantar türü diğerinden çok farklı faydalar sağlayabilir. Mantarlar mineral ve bileşenler bakımından zengindir. Doymamış yağ ve lif içerirler. Ancak lif oranı çok fazla değildir. Mantarların tıbbi özellikleri bulunmaktadır. Özellikle alerjik hastalıklara bağlı olarak, astım, solunum yolu hastalıklarına karşı alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Çin, Kore ve Japonya mantarı çok sevmektedir. Buradaki tedavi yöntemleri içerisinde mantarlar kullanılmaktadır.

Mantar Cilt Sağlığına İyi Gelir: Mantarın faydaları içerisinde cilt sağlığına iyi gelmek de yer almaktadır. Özellikle garip görünüşlü mantarlar cilt sağlığına faydalıdır. İçerdiği D vitamini ve selenyum sayesinde etkili bir antioksidan haline gelmektedir. Cilt bakımına katkıda bulunan mantarlar, kuru ciltler için de nemlendiricilik görevi üstlenmektedir. Bu yüzden kozmetik sektörü, mantarı çok sevmektedir.

Mantar Saç sağlığına faydalıdır. Mantarlar saç sağlığı için oldukça yararlıdır. Saç köklerinin güçlenmesinde gerekli hayati besinleri içermektedir. Saçlarınız üzerinde kullandığınız kimyasal maddelerin olumsuz etkilerinden sizi korur. Saç hastalıklarına karşı da işlevsel olduğu düşünülmektedir. Mantar içerisindeki selenyum ve bakır gibi mineraller D vitamini açısından da zengin olmasıyla birlikte saçların sağlıklı kalma noktasında etkin rol oynamaktalardır.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir