Mandalinanın Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Mandalinanın faydaları denince akla C vitamini deposu olması geliyor. Bu elbette doğru, ancak tek faydası buna bağlı değil. Turunçgiller familyasının bir parçası olan mandalina, Çin kökenli bir meyve olduğu düşünülüyor. Mandalinaların bir ilginç özelliği de yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerden bir tanesini olması. Mandalinanın birçok çeşidi bulunuyor. Clementine, tangor, satsuma ve Owari en yaygın olan mandalin çeşitlerinden.

Bir kış meyvesi olan mandalina bağışık sistemimizi güçlendiriyor. Çiğ olarak tüketilen meyve birçok yiyecekte kullanılıyor. Yalnızca yiyeceklerde değil, parfüm ve cilt bakım sektörünün de gözdelerinden.

Mandalinalar karbonhidratlar bakımından oldukça zengindir. Bol miktarda lif ve protein ihtiva etmektedir. E ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan maldalinalar, tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır gibi birçok minerale de sahiptir.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir
Mandalinanın Faydaları Nelerdir görsel

Mandalinanın Faydaları ?

Mandalinanın faydaları kanserle mücadeleden tutun da kilo vermeye kadar uzanıyor. Özellikle kış aylarında yakalandığımız, grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi problemlerle baş etmemizi sağlıyor. Zira Mandalinada bağışıklık sistemimizi güçlendiren pek çok unsur mevcut.

Mandalinanın Kansere Faydaları: Son zamanlarda yapılan araştırmalara bağlı olarak ortaya çıkan sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Mandalinanın özellikle karaciğer kanserine karşı etkili olduğu bulunmuş. İçerdiği C vitamini bir yana, be ceta cryptoxanthin içeriği, karaciğer kanseri riskini azaltıyor.

Mandaline ve Vitamin: Mandalinalar tam bir vitamin deposu. Malinlerde bol miktarda C vitamini bulunuyor. İçerdiği C vitamini, vücudumuza zarar veren serbest radikallerle mücadele ediyor. Bunun sonucunda serbest radikallerin sebep olduğu pek çok hastalığa karşı deva olabiliyor.

Mandalinanın Kolestrole Faydaları: Mandalina, vücudumuzda kolestrol üretimini sınırlandırıyor. Bunun nedeni ise mandalinada bulunan bir madde. Mandalinada Synephrine bulunuyor. Aynı şekilde mandalina kötü kolestrol seviyesini yükselten serbest radikallerin oluşturduğu unsurları ortadan kaldırıyor. Damar tıkanıklığına karşı koruma sağlıyor.

Mandalinanın Tansiyona Faydası: Tansiyon, kan basıncının damarlara uyguladığı basınca verilen isimdir. Bu basınç arttıkça tansiyon da yükselir. Mandalina, tansiyonun düşmesi yönünde etkide bulunmaktadır.

Mandalinanın Bağışıklık Sistemine Etkisi: Mandalinanın faydaları en çok bağışıklık sistemi üzerine etki ediyor. Mandalinalar bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara yakalanmamızı engelliyor. Özellikle kış aylarında bizi pek çok hastalıktan koruyor.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir