Lityum eksikliği nedenleri

Lityum Eksikliği Nelere Yol Açar?

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Lityum eksikliği nelere yol açar? Eksikliğin sonuçları nelerdir? Lityum tedavi amaçlı hangi hastalıklarda kullanılır? Lityum tedavisinin yan etkileri var mıdır? gibi soruların cevabını yazımıın devamında bulabilirsiniz.

Doğada bulunan alkali metaller grubunun bir parçası olan Lityum elementi, gümüş renkte ve yumuşak yapıda bir maddedir. Beyin ve sinir sistemine olan etkileri, lityumun ilaç olarak kullanılmasını sağlamıştır. Lityumun eksikliği, birçok rahatsızlığa iyi gelirken, belirli seviyeden fazla alındığında çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Lityum Eksikliği Sonuçları Nelerdir?

Vücuda belirli oranlarda lityum alınmadığında hem erkeklerde hem de kadınlarda gözlenen bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Lityum özellikle psikiyatri alanında, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Lityum en çok sinir sistemi ile ilgili hastalıklarda etkili olmakta ve manik depresif atakların daha az görülmesini ve atakların şiddetinin hafiflemesini sağlamaktadır.

Lityum eksikliği sinir sistemi üzerinde çeşitli sıkıntılara yol açar. Bipolar bozukluk, depresyon gibi. Eklem yerlerinde ağrılara yol açmakta, saçları zayıflatarak kırılmasına, vücudun direncini azaltarak soğuğa karşı aşırı hassasiyete, halsizlik ve yorgunluğa, depresyon gibi psikolojik sorunlara, dengesiz biçimde kilo verme ya da kilo alma ve cildin nem dengesini bozarak cilt kuruluğuna sebep olmaktadır.

Lityum Hapları Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Doktor gözetiminde alınan lityum hapları, ağız yoluyla alındıktan sonra vücudumuzda 24 saat kadar kalmakta ve daha sonra böbreklerin aracılığıyla vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Lityum özellikle psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. En yaygın kullanıldığı durumlar:

– Bipolar bozukluk durumlarını önlemek için,
– Sürekli tekrarlanan depresyonlara karşı korunmak için,
– Mani ataklarının önlenmesinde,
– Şizofreni, depresyon ve bipolar bozukluk belirtilerini taşıyan Şizoaffektif bozukluğun kontrol altında tutulmasında,
– Suça meyilli olan saldırgan kişilikli insanlarda,
– Alkol ya da madde bağımlılıklarında kullanılmaktadır.

Lityum tedavisinde, ilaçların düzenli olarak kullanılması önemlidir. Hastanın ilaca ara vermesi, nöbetlerin şiddetli şekilde tekrarlamasına neden olabilir. Kandaki lityum seviyesinin sürekli olarak kontrol edilmesiyle, ilaçlar uzun zaman güvenle kullanılabilir.

Lityum Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Lityum almış olan kişilerde, en çok görülen yan etkiler arasında, susuzluk hissi, idrara sık sık çıkma, ishal, kusma, halsizlik ve yorgunluk, dilde hissedilen yanma duygusu ve metalik tat, saç dökülmeleri, ödem toplama ve kilo almak gibi durumlardır.

Potasyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Nasıl Giderilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir