limonun faydalari
limonun faydalari

Limonun Sağlığımıza Faydaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 27, 2019

Limonun faydaları nelerdir? Limon neye iyi gelir? sorularını sizin için yanıtladık. Öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

limonun faydalari
limonun faydalari

Sağlığımızı ayakta tutan en faydalı meyvelerden biri olan limonu her gün yemek gerekir. Uzmanlar bildiriyorlar ki, şifa deposu olan limon günlük gıda alımında mutlaka yer almalıdır. Limonun faydalarını beraber inceliyoruz.

Limonun Faydaları

Limonun en önemli 6 faydasını sunuyoruz:

Bu yararlarını öğrendikten sonra onu sofranızdan eksik etmeyeceksiniz. Limon neye iyi gelir? hep birlikte bakalım.

Obeziteye karşı

Limonun içerdiği “pektin” adlı lifler insanın uzun süre tok kalmasına neden olur. Pektin aşırı yemeye engel olduğundan kısa sürede ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur. Limon hem de detoks etkisi verir. Vücudu tüm toksinlerden temizler.

Potasyum deposudur

Limon potasyum zengin meyvedir. Potasyum insan sağlığı için en önemli minerallerden biridir. Öyle ki, potasyumun kalp sağlığını koruduğu, sinir sistemine iyi geldiği, uyku problemlerini ortadan kaldırdığı yapılan araştırmalar sonucunda ispat edilmiştir. Sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Limon kış meyvesi olmasına karşın suyunu dondurarak yaz aylarıda limon tüketebilirsiniz.

Kanseri önler

Limon antioksidan ve C vitamini yönünden zengin olduğu için kansere yakalanma riskini azaltır. Kansere iyi gelen meyveler arasındadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bu meyve mineraller ve vitaminlerle zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Bu nedenle, limon nezlenin ve gribin düşmanı olarak kabul edilir. C vitamini deposu olması soğuk algınlığına karşı bir silahtır. Limon tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir ve ilaç kullanımı düşürür . Yaşam kaliteniz artırır ve bir çok kış hastalığından sizi korur.

Enerji verir

C vitamini vücuda enerji verir. Limon C vitamini yönünden zengin olduğu için stresin etkilerini azaltıp, insanı rahatlatır. Limon hem de, depresyona yakalanma riskini azaltır. Limonun faydaları genel olarak C vitaminin faydaları ile eş değerdir. C vitamini deposu olduğu için vitamin eksikliğine iyi gelir.

Boğaz ağrısına iyi gelir

Limon boğaz ağrısını kesen en güçlü meyvelerden biri olarak kabul edilir. Ayrıca boğaz ağrısına ne iyi gelir adlı makalemizi okuyarak boğaz ağrısını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak doğal yöntemleri öğrenebilirsiniz.

C vitamini deposu olan limon sağlıklı bir hayat sürmemiz için yardımcı bir besindir. Genel olarak her türlü soruna ve rahatsızlığa limon ile fayda bulabilirsiniz. Günlük besin listemizde limon kullanmak sağlıklı bir hayat geçirebiliriz. Salatalarımıza, yemeklerimize limon sıkabilir, limonata şeklinde tüketebiliriz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

6 Yorumlar

  1. Limon yemeyi salata da bile hiç sevmeyen biriyim ama grip olduğumda nane limon çay çok iyi geliyor

  2. Babam, yediğiniz içtiğiniz her şeye 1 damla da olsa limon sıkın derdi. Bu yazıda da gördüm ki babam haklıymış.

  3. limon bizler için gizli bir ilaç adeta. hiç aklımıza gelmeyecek yararları var. ben her gün ofiste suyumun ve sodamın içine bir dilim limon koyuyorum. bir parça da çubuk tarçın ekliyorum. metabolizmamı da hızlandıryor. kilomu korumama yardımcı oluyor. yaşasın limon!

  4. Boğaz ağrısına iyi geldiğini hiç duymamıştım öğrendiğim iyi oldu. Neredeyse her kış hasta olduğum için boğazımda ağrıyor olabilir limonu deneyeceğim.

  5. Limonun bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. Çok güzel bilgiler paylaşmışsınız. Ben limonu pek sevmem, ama artık yemeklerimde bol bol kullanmaya özen göstereceğim.

  6. Diğer faydalarına geçtim limon her zaman Zinde tutar aslında her sabah biraz ağzımıza sıksak ömrünüze ömür katarız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir