Limonun Sağlığa Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ekim 25, 2017

Limonun Sağlığa Faydaları

Limonun Sağlığa Faydaları, Hayatımız boyunca bize neyin iyi gelip neyin iyi gelmediğini araştırdık durduk. Hala daha çözülememiş bir sürü yiyecek var. Sağlıklı yaşam için alınan önlemler her geçen gün biraz daha fazlalaşıyor. Yapılan çalışmalar da buna bağlı olarak her geçen gün artıyor. Bugün doğru bilinen birçok bilginin yanlış olduğunu duydukça sağlık konusunda ki endişeler biraz daha tetikleniyor. Duyulan her şeyi uygulama gibi bir huyumuz olduğu için bazen kötü olaylarla karşılaşabiliyoruz.  Bir kişiye erik iyi geliyor olması size de iyi geleceği anlamına gelmez. Herkesin bünyesi farklıdır. Bu yüzden kendinize neyin iyi gelip, neyin iyi gelmediğine dikkat ederek bazı bilgileri uygulayınız. Bu yüzden herkesin dolabından eksik etmediği limonun faydaları konusu dikkatinizi çekebilir.  Salatalarımıza lezzet veren, çorbaya tat katan limonun faydaları saymakla bitmiyor.

Ekşiyi seven herkesin ilk seçeneğidir sulu bir limon. Limon vitamin açısından çok zengin bir meyvedir. Limonata diye kendine özgü bir tatla markalaşmayı bile başarmıştır. Yemeklere ilave edilen limon her zaman yeme de kolaylık, içme de ferahlık sağlar. Yaz aylarında tercih edilen limon, tansiyonu dengeleme de uzmandır. Ferahlatıcı özelliği de bu sayede olmaktadır. Astım hastası olanlar genelde bal ve limonu karıştırarak sabahları kendilerine bir karışım uygularlar. Nefesi açmada etkili olan limon aynı zaman da ekşi olmasıyla hıçkırık giderme konusunda da ustadır. Özellikle küçük çocuklarda tercih edilen yöntemle az bir limon suyu anında hıçkırık durdurulabiliyor. Limon bayanların elinde gençlerin anahtarı olarak da kullanılabiliyor.

Limonun Sağlığa Faydaları
Limonun Sağlığa Faydaları görsel

Limonun faydaları arasından bir diğeri de kırışıklık giderme. İçinde bulunan vitaminler fazla homojen olduğu için cilde emilimi kolaydır. Geceleri cilde sürülen bir parça limon zamanla cildin daha geç yaşlanmasını sağlar. Cildi gererek daha gergin ve genç gözükmede başarılıdır. Ayrıca aknelerin giderilmesinde de kullanılmaktadır. Asitli yapısı ile bakterileri yok etme konusunda en başarılı bitkidir. Cildi temizleyerek, gözenekleri sıkılaştıran limon bir süre sonra sivilce oluşumlarınızı aza indirecek hatta yok edecektir. Küçülen gözenekler ile daha fazla parlak görünen cilde sahip olma imkânına da kavuşmuş olacaksınız. Limonun faydalarını sizler için sıraladık, işte bu adı anıldığında yüzümüzü ekşittiğimiz küçük meyvenin faydaları:

1- Limon dinçlik kazandırır. Bu yüzden sabahları aç karnına ılık su ile karıştırılıp içilmesi sizi gün boyu zinde tutmaya yetebilir.

2- Oldukça güç veren bir meyvedir, zinde hissettirdiği için gücünüz hiç bitmez.

3- İştah açma konusunda uzmandır.

4- Çok fazla asitli olduğu için, mikropları öldürmede uzmandır.

5- İdrar söktürücülerin yerine doğal bir işlevi vardır.

6- Kansızlığa iyi gelir.

7- Dişler içinde oldukça etkilidir. Dişleri beyazlatır ve diş etlerinin bakımını yapar.

8- Damarları yumuşatır ve damar tıkanıklığını önler.

9- Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizleyerek daha hızlı akmasını sağlar. Bu da enerjik olmanıza yardımcı olur.

10- Grip algınlığına iyi gelir, ateş düşürücüdür.

11- Cilde iyi gelir, sivilceleri gözle görülür bir biçimde azaltır.

12- El ve ayaklarda oluşan siğil ve nasırları kurutabilir ve geçmesinde yardımcı olabilir.

13- Kansere karşı güçlü bir savunma geliştirir.

14- Balık pişirilmeden önce üzerine sıkılırsa mikroplardan arındırmış olur.

15- Duş aldığınız suya karıştırılır ise cilde parlaklık verir ve kan dolaşımını hızlandırır.

16- Limon haşlanıp suyu içilir ise vücutta bulunan parazit kurtlarının dökülmesine  yardımcı olur.

17- Saç diplerine sürülürse, saç rengini açar.

18-Bademcik ağrılarına gargara yapılır ise son verebilir.

19- Çayın içine sıkılıp içilir ise kanı temizler.

20- Çocuklara bir damla dahi verilse hıçkırığı keser.

Her derde deva olan limondan siz hala faydalanmadınız mı?

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir