Limon ve Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Evde Limon yağı yapımı

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Limon ve limon yağının faydaları nelerdir? Limon yağı neye iyi gelir? Evde limon yağı nasıl yapılır?

Faydaları herkes tarafından bilinen limon, C vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum gibi vücudunuz için oldukça önemli olan bileşenleri de bünyesinde barındıran tam bir sağlık iksiridir diyebiliriz. Limon; hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri, boğaz enfeksiyonları, ateş, iç kanama, romatizma, yanıklar, obezite, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek tansiyonun tedavisinde etkili bir şekilde kullanılır. Saç ve cilt için de son derece faydalı özellikler barındıran limon kadar yağı da sıklıkla kullanılır.

Limon yağının faydaları

Hazımsızlık için Limon Suyu Karışımı

Hazımsızlık için maden suyuna limon damlatarak içmek oldukça hızlı bir sonuç sağlar. Yine limon suyu, soğuk su, maden suyu, tuz ve şeker karıştırılıp, biraz lezzet katmak için nane yaprağı veya ezilmiş rezene tohumları ekleyerek hazımsızlık için kullanabilirsiniz. Ağır bir yemek yedikten sonra hazımsızlık çekmemek için bu karışımı içebilirsiniz.

Limon suyu, böbrek taşları için de yararlı bir tedavi seçeneğidir. İnmeden korunmada ve yüksek ateş durumunda içildiğinde vücut ısısını düşürür. Serinlemek için etkili bir içecek olarak, limonata sakin ve serin olmaya yardımcı olur.

Limon ve limon suyu gibi limon yağı da pek çok faydalara sahiptir. Limon yağı, evde de hazırlanıp kullanılabilir.

Evde Limon Yağı Yapımı

Güzellik iksiri olarak nitelendirebileceğimiz limon yağı, aktarlardan satın alınabileceği gibi oldukça kolay bir şekilde evde de kendiniz yapabilirsiniz. Evde limon yağı yapımı için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • İyice yıkanmış ve akabinde kurulanmış 4 adet limonun kabuklarını ince ince rendeleyin.
  • Rendelenmiş kabukları bir kavanoza yerleştirip üzerini kapatacak şekilde sızma zeytinyağı ekleyin.
  • Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp, 3-4 hafta kadar ağzını açmadan bekletin. Belirtilen süre sonunda limon yağı kullanıma hazır.

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Limonun kendisi gibi yağının da faydaları saymakla bitmez. Limon yağı, diğer bitkisel yağlar kadar yaygın kullanılmasa da bilinen en belirgin özellikleri arasında şunlar bulunur;

• Cilt yüzeyini temizleyip ölü hücrelerden arındırarak cilde daha parlak bir görünüm kazandırır.
• Bünyesinde barındırdığı antiseptik özelliği sayesinde, cildi temizleyerek sivilce oluşumunu önler ve küçük çaplı yaraların tedavisinde kullanılır. Ayrıca limon yağı, cilt toniği olarak da kullanılabilir.
• Kan dolaşımını etkili bir şekilde hızlandırarak cildinizin yenilenmesine olanak sağlar.
• Yağlı ciltlerde; gözenekleri açarak ciltteki yağı dengeleme özelliği ile fazladan yağ oluşumunu engeller ve bu konuda oldukça etkilidir.
• Vücuttaki çatlakların tedavisine yardımcı olur. Bununla birlikte düzenli olarak kullanacağınız yeterli miktardaki limon yağı, güneş lekelerini ve kahverengi lekeleri gidermede fazlasıyla etkilidir.
• Selülit oluşumunu engelleyen limon yağı, selülit tedavisinde de düzenli kullanımla beraber oldukça etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.
• Böcek ve sinek ısırması durumlarında ilgili bölgeye sürülürse kaşıntıyı giderir.

Bunların yanı sıra, gerekli miktardan fazla ve sık yapılan uygulamalarda tahriş gibi istenmeyen durumlara neden olabilir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Genellikle herhangi bir yan etkiye neden olmamakla birlikte beklenmeyen herhangi bir etkide doğrudan bir cilt doktoruna başvurmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Siyah Çayın Faydaları ve İçindeki Maddeler Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

2 Yorumlar

  1. Limon yağıyla hindistan cevizini karıştırıp yüzüme sürüyorum. Cildimi resmen tazeliyor.

  2. Yazıyı okurken aklıma geldi de, acaba pastalara kurabiyelere esans olarak limon yağı koyulabilir mi? Bilginiz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir