Limon Otu (Melisa Otu) ve Limon Otunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Limon Otu (Melisa Otu) ve Limon Otunun Faydaları

Limon Otu (Melisa Otu) ve Limon Otunun Faydaları, Limon otu, Akdeniz kökenlidir. Tüm Akdeniz ülkelerinde, Güney Alplerde bulunmaktadır. İlk kültürünü eski yunan ve Romalılar yapmışlardır ancak sonraları Araplar da yetiştirmişlerdir. Arupa’da ilk kültürü 16. yy’da yapılmış olup bugün ise güneyde İtalya ve Balkan ülkeleri ile Kuzey Amerika’da geniş alanlarda ekilmektedir. Bulgaristan’da hem kültürü yapılmaktadır hem de doğadan toplanmaktadır.

Bileşiminde tanen ve uçucu yağ bulunmaktadır. Uçucu yağ bileşenlerinin en önemlileri; sitral, citronellal (%40), sitronellol (%30) ve linalol’dur. Ayrıca; esans yağı, reçine ve süksinik asit vardır. Uçucu yağı çok kıymetlidir. Bitkinin karakteristik kokusunu, ihtiva ettiği uçucu yağ verir. Uçucu yağındaki koku; bileşimindeki citral ve citronellalden ileri gelmektedir.

Limon Otu (Melisa Otu) ve Limon Otunun Faydaları
Limon Otu (Melisa Otu) ve Limon Otunun Faydaları görsel

Kullanılan kısmı yaprağı ve genç sürgünleridir. Yaprak eskiden beri baharat olarak ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Bugün kültürü yapılanlarda uçucu yağ oranı ancak %0,03 kadardır. Limonu andıran kokuya sahip olması nedeni ile yaprağı baharat olarak özel yemeklerde kullanılır. Çorba, salata, et, yumurta, peynir, tatlı ve içeceklerde, fırın ürünlerinde, dondurma ve şekerlemelerde kullanıldığı gibi çay olarak da tüketilmektedir.

Diğer adı “oğulotudur” Halk ilacı olarak asırlardır kullanılmaktadır. Halk hekimliğinde; gaz çıkartıcı, terletici, ateş düşürücü, sinirsel mide ve bağırsak ağrılarını, kaşımalarını gidericidir. Astım krizlerini önler. Öksürüğü durdurur. Karın, mide, romatizma ve hemoroit ağrılarında ağrı dindirici olarak kullanıldığı gibi, mide kaslarını güçlendirici, diş, kulak ve adet sancısını dindirici, sinirler ile kalbi kuvvetlendirici ve rahatlatıcı, sindirimi kolaylaştırıcıdır.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir