• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Lezyon Nedir? Lezyon Ne demek?

Lezyon Nedir? Lezyon Ne demek?

Lezyon nedir? Ne demek? Kanser midir? Tümörmüdür? Solid, kistik ve nodüler lezyonlar nedir? Kitle lezyonu ne demektir? Hipoekoik lezyonlar, hipoekoik solid lezyonlar nedir? Karaciğerde, memede, beyinde lezyon ne anlama gelir? Yazımızda tüm bu soruların cevabını bulabilirsiniz. Lezyon Nedir? Ne Demektir? Lezyon, genellikle bir hastalık veya travmanın neden olduğu vücuttaki bir doku ya da organda meydana gelen […]

Lezyon nedir? Ne demek? Kanser midir? Tümörmüdür? Solid, kistik ve nodüler lezyonlar nedir? Kitle lezyonu ne demektir? Hipoekoik lezyonlar, hipoekoik solid lezyonlar nedir? Karaciğerde, memede, beyinde lezyon ne anlama gelir? Yazımızda tüm bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Lezyon Nedir? Ne Demektir?

Lezyon, genellikle bir hastalık veya travmanın neden olduğu vücuttaki bir doku ya da organda meydana gelen anormal bir hasar veya değişiklik olarak tanımlanabilir.

Lezyon Kansermidir ya da Tümörmüdür?

Lezyon anormal bir durumu ifade eden çok genel bir terimdir. Bir kesik, yara, enfekte bir alan, bir tümör ya da kitlesel kanser alanını tanımlamak için kullanılabilir. Radyoloji terimi olarak lezyon normal görünmeyen bazı alanları gösterir, ancak daha fazla tanı çalışması yapılmadan, bu alanın tümör, enfeksiyon alanı, eski skar, bir kanama alanı vb. olup olmadığı tespit edilemez. Özetle, tüm tümörler ve kanser dokuları birer lezyondur. Ancak her lezyon tümör ya da kanser değildir.

Solid, Kistik ve Nodüler ve Kitle Lezyonu Nedir?

Solid sert, katı ve içi dolu manasına gelirken kistik içi sıvı dolu yapıları tasvir eder. Nodül ise sınırları düzgün yuvarlak ya da elips şeklindeki kitlesel yapılardır. Genellikle tiroid nodülleri olarak karşımıza çıksa da vücutta baka doku ya da organlarda da görülür. Yani solid lezyonlar katı, kistik olanlar içi sıvı dolu, nodüler lezyonlar ise düzgün sınırlı yuvarlak anormal yapıdaki doku alanlarını ifade etmek için kullanılan terimlerdir.

Kitle lezyonu ise tümör, iltihap, iyi huylu bir büyüme veya habis bir büyüme olabilen uer kaplayan anormal doku ya da şişlik olarak tanımlanabilir. Kitlesel bir lezyon, apse, iy huylu bir büyüme veya kötü huylu bir büyüme gibi yer kaplayan herhangi bir yapı olabilir.

Hipoekoik Ne Demektir? Hipoekoik lezyon ya da Hipoekoik Solid Lezyonun Manası Nedir?

Hipoekoik terimi, bir nesnenin ya da dokunun ultrason tekniğiyle incelenirken nasıl göründüğünü ve nasıl davrandığını açıklarken kullanılır. Hipoekoik, ses dalgalarını çok iyi geri göndermeyen yapılar için kullanılır yani sesi yankılamayan manasında kullanılır.

Hipoekoik lezyonlar ultrasonda çevresindeki dokulara göre daha koyu renkte görünür.

Ultrasonda hipoekoik bir yapı tespit edilen kişilerde bunun ne olduğunu öğrenmek için ileri inceleme yapılması gerekir. Çünkü bunlar o organ ya da dokuda normalde olmaması gereken yapıları ifade eder. Bu anormal lezyonlar sıklıkla meme ya da tiroidde tespit edilir. Karaciğer, rahim, dalak gibi diğer organlarda da görülmesi muhtemeldir. Hipoekoik solid lezyonlar iyi ya da kötü huylu bir oluşum olabilir.

Karaciğerde, Memede, Beyinde Lezyonlar

Yukarıda da söz edildiği gibi anormal, hasarlı, normalde olmaması gereken yapılar olan lezyonlar vücudun her bölgesinde görülebilir. Bu yapılar iyi huylu bir tümör, bir kanser olabileceği gibi travma ya da enfeksiyon gibi başka sebeplerle de ortaya çıkabilir.

Displazi Nedir? Ne Anlama Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. merhaba annemın renkli filminın sonucu sol memede tanımlanan lezyonlar ikinci bakı us karşılığinda saat 8 hizasında areolaya 3 cm uzaklıkta yaklask 9×5 mm boyutlu net demarke kontur vermeyen hafif posterior gölgelenmesı izlenen hipoekoik alan izlenmıstır.histopatalojik verifkasyonu uygun olacaktır. bilateral memede birkac adet fokal kontrastlaan lezyon bilateal memede kistler ve retroareolar duktal belirgelesmeler bırads 4a sonuc budur annemen biopsı alındı sonucu daha cıkmadı kötu bırseymıdır ne anlama gelıyor ?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?